Четвртото издание на „Џез фест" започнува да се одржува вечерва во Тетово - Слободен печат

Четвртото издание на „Џез фест” започнува да се одржува вечерва во Тетово

„Џез фест 2019″ од вечерва започнува да се одржува во Тетово. Четвртото издание на „Џез фест” ќе понуди пет настапи на музичари од вечерва до недела 15-ти септември во Центарот за култура во Тетово.

-Отворањето е вечерва со почеток во 20 часот со главните гости на фестивалот „Таксим Трио” кои доаѓаат од Истанбул, Турција. Врз основа на традиционалната турска музика инкорпорираат класичен џез. Втората вечер настапуваат браќата Тавитијан, едни од најпознатите музичари од Македонија со интернационална кариера заедно со Рани Круја музичар по потекло од Мароко. Рани Круја соработувал со Стинг, Питер Габриел, Принц, Ени Ленокс, Чик Кореа и многу други, информираат организаторите.

Линда Рукај гитаристка од Албанија, настапува во петок од 20 часот со музичари од цела Европа, додека гитаристот Агрон Пени од Косово со бендот на четвртата вечер во сабота во истиот термин. Фестивалот завршува со настапот на музичари од цела Македонија во недела од 19 часот како квинтет заедно со вокалот Нита Речи од Струга.

Прочитај повеќе

Ниневски го фати светиот крст на централната манифестација за Водици во Скопје (ВИДЕО)

МИА Агенција

Заев оптимист за законот за јавно обвинителство

МИА Агенција

Благојче Велјаноски го извади крстот од Вардар во Гостивар

МИА Агенција

Во Тирана почна постапка за екстрадиција на „европскиот Ескобар”во Франција

МИА Агенција

Околу 130 верници ќе скокаат по крстот во Вардар (ВИДЕО)

МИА Агенција

Продолжуваат протестите во Хонг Конг

МИА Агенција

Остави Коментар

5 × 3 =

Прочитај повеќе

Почна со работа лизгалиштето во Куманово

МИА Агенција

Во Тетово Горан Јосифовски-Џемо го фати осветениот крст

МИА Агенција

Христијан Врапчески го фати крстот во Кичево

МИА Агенција

Петар Рупески по петти пат го фати Светиот крст во Охрид

МИА Агенција

Најмалку осуммина загинати при пожар во болница во Чешка

МИА Агенција

Средношколецот Бранко Силјановски го фати светиот крст во Дебар

МИА Агенција