Четвртиот пакет мерки тежок 350 милиони евра за најпогодените сектори и категории на граѓани

Четвртиот пакет економски мерки тежок 350 милиони евра е продолжение на претходните три пакети и е сублимирање на анализите направени преку консултациите со сите засегнати чинители во општеството, со цел опфатот во овој пакет да биде насочен кон поддршка и помош на најпогодените сектори и категории на граѓани, појасни вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи на денешната вотра седница на Економско-социјалниот совет (ЕСС) во Владата.

-Четвртиот пакет економски мерки опфаќа поддршка за исплата на плати за последниот квартал на годината, платежни картички за одредени категории на граѓани на кои помошта им е најпотребна, грантови за најпогодените сектори, намалување или укинување на парафискални давачки, зголемување на грејс периодот кај бескаматните кредити од КОВИД 1 и  дополнително одложување на отплата на кредитите од компаниите, рече Битиќи при презентирањето на мерките од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните креирани со цел ублажување на последиците од пандемијата со КОВИД-19.

Прочитајте и...  Шилегов: Засадуваме висококвалитетни садници коишто веднаш влегуваат во екоситемот на нашиот град

Од страна на членовите на Економско-социјалниот совет, информираат од владината прес-служба, беше констатирано дека четвртиот пакет економски мерки е доста обемен, со оглед на тоа дека се опфатени и компаниите со цел поддршка за нивни опстанок во време на корона пандемијата, задржување на работните места и поддршка на граѓаните и дека вклучува поддршка и помош за најпогодените сектори и категории на граѓани.

Економско-социјалниот совет денеска ја одржа својата втора седница предводена од министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска како претседателка, заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, министерот за финансии, Фатмир Бесими и останатите членови на ЕСС.

Прочитајте и...  СДСМ: Предлог-буџетот предвидува вложување во здравството, капиталните инвестиции и работните места

Поврзани вести

Анти-ковид мерка: Црна Гора од денеска до 8 декември под „полициски час“

Слободен печат

Нина Ангеловска: Ова е историски момент за е-трговијата

Д-р Николов: Не убедуваа дека сè е под контрола, еве ситуацијата покажува колку сè е под контрола

Слободен печат

Две и пол децении од Дејтон: САД, Франција, В. Британија и Германија со oсуда за Додик и поддршка на Инцко

Слободен печат

Продолжува судењето за „Меѓународен сојуз”

Слободен печат

ВИДЕО | Ангелов: Не смееме да ја затвориме целата држава, ако можеме да менаџираме на овој начин

Слободен печат

Остави Коментар