8 C
Скопје

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Илјадници луѓе денеска се собраа пред канцеларијата на претседателот Румен Радев, а во моментот демонстрантите го опколија центарот на Софија и бараат оставка од Владата и јавниот обвинител.

Демонстрантите извикуваат „мафија” и „оставка”.

Во Софија четврти ден по ред се одржуваат антивладини протести, а денеска протест имаше и во Благоевград. Околу 50 луѓе исто така бараат оставка од Владата.

Претседателот на Бугарија, Румен Радев во вчерашното обраќање до нацијата побара оставки од Владата и од јавниот обвинител. Додека премиерот Бојко Борисов денеска изјави дека „демократски начин за преземање на власта е на избори” и апелираше до демонстрантите да се воздржат од насилство и судири.

Прочитајте и...  Без вода ДУЦОР „Партенија Зографски"

Поврзани вести

Маленко фалсификувал исправа, Судот му додели условна казна од три месеци затвор

Слободен печат

САД со повеќе од три илјади смртни случаи во еден ден

Слободен печат

САД одобрија евентуална продажба на воена опрема и оружје на Хрватска

И.И.

ВИДЕО | Спасовски: ВМРО-ДПМНЕ со неучеството на изброите во Штип покажа лицемерие, страв и бегство од пораз

Слободен печат

Помпео: САД се посветени на заштита на правата на лицата со посебни потреби

И.И.

ВИДЕО | Јакимовски: Со Бугарите не може да се преговара за историја затоа што тие историјата ја толкуваат како сакаат

Слободен печат

Остави Коментар