20.8 C
Скопје

Четврт ден протести: ВМРО-ДПМНЕ протестираше пред МНР

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа протест пред Министерството за надворешни работи со барање до власта да каже за што се разговара со Софија во однос на Договорот за пријателство.

Членот на ИК, пратеникот Антонијо Милошоски на протестот ги повика премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи, да се појават пред Собранието и пред народните избраници и на граѓаните преку пратениците да објаснат, како што вели, за кои дополнителни анекси се разговара по однос на Договорот со Бугарија.

– И зошто јавноста беше излажана во 2017 година дека Договорот со Бугарија ги решил сите македонско-бугарски спорови и го отвара патот за ЕУ, вели Милошоски.

На новинарско прашање до кога ќе траат протестите, Милошоски изјави дека тоа ќе зависи од власта, која вели, ако продолжи да биде таинствена, ќе има одговор каков што има и досега.

За викендот, тој најави дека ВМРО-ДПМНЕ ќе има активности во Битола со Унијата на млади сили каде ќе се одржи годишна конференција.

Поврзани вести

Вархеји: Почеток на преговорите со Македонија и Албанија останува приоритетно прашање

Слободен печат

ВИДЕО | Чуден случај со принцезата Латифа: Тврди дека е киднапирана, но ужива во Европа

Слободен печат

Три олтајмери се украдени за време на рели во Италија

Слободен печат

Србија направи огромен чекор кон ЕУ: Ана Брнабиќ изјави дека Кластерот 1 е отворен

Слободен печат

Запленeто злато вредно 1,9 милиони долари: Уапсени тројца граѓани на Конго, двајца Кинези се во бегство

Слободен печат

Се урна едрилица, едно лице е повредено

Слободен печат

Остави Коментар