Четиринаесетмина повредени во 24 сообраќајки – Слободен печат
Хроника

Четиринаесетмина повредени во 24 сообраќајки

Мотоциклист загина, четири лица се тешко повредени, а 14 се здобиле со лесни телесни повреди, во 14 од вкупно 24 сообраќајки регистрирани изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје.

Мотоциклист загина, четири лица се тешко повредени, а 14 се здобиле со лесни телесни повреди, во 14 од вкупно 24 сообраќајки регистрирани изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје.

Со поголема брзина од дозволената се движеле 54 возачи. Од сообраќај се исклучени 39 возачи, од кои 34 пред да се стекнат со право на управување возило, четворица возачи почетници, еден под дејство на алкохол. Исклучени се и 22 нерегистрирани возила.

За непрописно паркирање се изречени 95 мерки, а „пајакот“ кренал 55 возила.

Санкционирани се и шест пешаци кои поминале коловоз надвор од пешачки премин, петмина возачина кои не дале првенство на минување на пешаци на обележан пешачки премин, десет за неправилно престигнување, 15 кои не носеле сигурносен појас, 32 за зборување на мобилен при возење.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close