Четириесет официјални претставници ќе му поднесуваат извештај на Борис Џонсон за ЕУ

Британија ќе ја напушти ЕУ в петок на полноќ. Потоа почнува преодниот период, во кој ќе продолжат да важат постоечките правила додека не се договорат нови долгорочни односи.

Британските преговори со ЕУ по Брегзит ќе ги води тим од 40 официјални претставници, т.н. „Работна група Европа”, која ќе му поднесува извештаи на премиерот Борис Џонсон, изјави денеска негов портпарол.

Британија ќе ја напушти ЕУ в петок на полноќ. Потоа почнува преодниот период, во кој ќе продолжат да важат постоечките правила додека не се договорат нови долгорочни односи. Преговорите за нов договор треба да почнат во март, а Британија ветува дека ќе завршат до крајот на оваа година, како што е планирано.

Работната преговарачка група ќе ја предводи Дејвид Фрост, дипломат и поранешен лобист, кој минатата година беше именуван за советник на премиерот за Европа и водеше секојдневни преговори во Брисел околу договорот за Брегзит, кој беше потпишан минатата недела.

Прочитајте и...  Расте бројот на заболени од ковид-19, можни нови рестрикции

Фрост веројатно директно ќе преговара со главниот европски преговарач Мишел Барние.

Неговиот тим вклучува високи претставници од британското Министерство за финансии и за надворешни работи, а ќе соработува и со други министерства за релевантни прашања.

Прочитај повеќе

Дали за падот на украинскиот авион е виновен диспечерскиот центар?

Слободен печат

Италијанското обвинителство осомничи 237 лица за шверцање на дрога, од нив 117 Албанци

Слободен печат

Хоти за апсењето на Харадинај и Гуцати: Правдата е над сѐ

Слободен печат

Десетина демонстрантки уапсени на протестите во Минск (ФОТО)

Слободен печат

Нова снимка од инцидентот со полицијата во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Лекарите веќе ни од колегите не се безбедни: Во Куманово доктор нападнал колега, тој избегал низ прозор

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Со жалење ја примив веста, дека уште еден медицински работник ја изгуби битката со ковид-19

Слободен печат

Ким Џонг-ун често знае да биде суров: Еве што сѐ е казниво со смрт во Северна Кореја

Слободен печат

Моментот на ужасот: Се појави снимка од падот на украинскиот авион (ВИДЕО)

Слободен печат

Што може да научи Европа од шведската стратегија против коронавирусот?

Слободен печат

Лондонската полиција ги растури демонстрациите против вонредните мерки заради коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат