20.8 C
Скопје

Четири желби, една титула во „Ла Лига“: Кој има полесен, а кој потежок распоред?

Барса во четвртокот ги разочара своите навивачи со поразот на домашен терен од Гранада (1:2) и така пропушти шанса да се искачи на првото место на пет кола до крајот на сезоната во „Ла Лига“.

Четири екипи се очекува да водат голема борба за шампионската титула во најсилното шпанско првенство, на моментно на првото место е Атлетико Мадрид со 73 бодови, Реал Мадрид и Барселона имаат по 71, а Севиља е четвртопласирана со 70.

Се поставува прашањето која екипа на крајот ќе го слави трофејот, во продолжение можете да погледнете кој каков распоред има до крајот на шампионатот.

Клучно може да биде 35 коло кога токму овие четири екипи ќе се соочат меѓу себе, односно Реал е домаќин на Севиља, а Барселона ќе го пречека Атлетико.

„Ла Лига“ (сезона 2020/2021)

34 коло –
Валенсија – БАРСЕЛОНА
СЕВИЉА – Атлетик Билбао
РЕАЛ МАДРИД – Осасуна
Елче – АТЛЕТИКО МАДРИД

35 коло –
РЕАЛ МАДРИД – СЕВИЉА
БАРСЕЛОНА – АТЛЕТИКО МАДРИД

36 коло –
СЕВИЉА – Валенсија
Леванте – БАРСЕЛОНА
Гранада – РЕАЛ МАДРИД
АТЛЕТИКО МАДРИД – Реал Сосиедад

37 коло –
АТЛЕТИКО МАДРИД – Осасуна
БАРСЕЛОНА – Селта Виго
Атлетик Билбао – РЕАЛ МАДРИД
Виљареал – СЕВИЉА

38 коло –
Ваљадолид – АТЛЕТИКО МАДРИД
РЕАЛ МАДРИД – Виљареал
Еибар – БАРСЕЛОНА
СЕВИЉА – Алавес

Поврзани вести

Ериксен од болница испрати нова порака, наскоро доаѓа на стадион

Слободен печат

 „Слободен печат“ во Букурешт: Нема причини за разочараност

Слободен печат

Циципас на пет минути пред стартот на финалето против Ѓоковиќ дожна тажна вест

Слободен печат

ВИДЕО: Бразил со рутинска победа на стартот на Копа Америка

Слободен печат

ВИДЕО: „Метла“ за Денвер, Јокиќ исклучен

Слободен печат

Јанис го возврати ударот, Милвоки ја стопи предноста на Бруклин

Слободен печат

Остави Коментар