Четири раси на кучиња кои се најдобри за луѓе кои страдаат од алергии

Фото: Pexels

Ниту една раса на кучиња не е 100 отсто хипоалергично, но според Американскиот кинолошки клуб, постојат одредени раси на кучиња кои луѓето што имаат проблем со алергии може да ги чуваат.

Луѓето кои страдаат од алергии обично се алергични на протеин што кучињата го излачуваат преку нивната кожа, а кој исто така се наоѓа во нивната урина и плунка.

Малите кучиња, кои ослободуваат помалку алергени, можат да бидат совршени домашни миленици за луѓето кои страдаат од алергии.

Тие се лесни и за тренирање бидејќи сакаат да ги задоволуваат своите сопственици и исто така се совршени миленици за градскиот живот.

Во продолжение ви ги претставуваме четирите раси на кучиња кои се најдобри за луѓето што страдаат од алергии.

Бишоните се многу весели кучиња со виткано крзно, кои одлично се согласуваат со другите раси и со децата.

Бишон / Фото: Pexesl / David Brown

Малтешките пудлици се мали кучиња со тежина од три до четири килограми, познати по нивното долго, свилено, бело крзно. И покрај нивната големина, тие се многу еластични и прилагодливи кучиња, кои се согласуваат со луѓе од сите возрасти. Тие знаат да бидат малку тврдоглави, па ќе треба да посветите внимание на дресурата.

Малтешка пудлица / Фото: Pexels / Carolina Navarro Loayza

Имаат кадраво крзно кое доаѓа во различни бои. Пудлиците се многу активни кучиња, а исто така се сметаат за една од најинтелигентните раси, што ги прави лесни за учење на разни трикови.

Шнауцерот, слично како пудлиците, доаѓаат во три различни групи, големи шнауцери, средни шнауцери и минијатурни шнауцери.

Сите три групи шнауцери се познати по својата интелигенција и пријателска природа, но средните и големите шнауцери бараат поискусни сопственици.

Шнауцер Фото: Pexels / Erik Mclean

Овие кучиња се исклучително активни, па им треба многу вежбање за да се ослободат од вишокот енергија. Покрај тоа, тренирањето на шнауцерите треба да се започне што е можно порано, бидејќи тие се знаат да бидат тврдоглави кучиња.

Јоркширскиот териер, е едно од најпопуларните домашни миленици, во минатото оваа раса на кучиња се користела за ловење нa стаорци.

Јоркширски териер / Фото: Pexels / Tima Miroshnichenko

Тие се храбри и издржливи кучиња, тешки околу три килограми и совршени за живеење во станбен простор. Иако се мали, бараат трпение од сопствениците кога ги тренираат.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот