Четири години во 150 секунди: Како се градеше најдолгиот мост во Европа (ВИДЕО) - Слободен печат

Четири години во 150 секунди: Како се градеше најдолгиот мост во Европа (ВИДЕО)

Кримскиот мост кој се наоѓа во Русија е најдолгиот мост во Европа. Тој е конечно комплетиран, кога Агенцијата за железница пред неколку дена издаде одобрение за почеток на користење на железничкиот дел на Кримскиот мост.

Снимката го покажува почетокот на градењето на мостот во 2015 година и комплетно изградениот мост во 2019 година.

На почетокот од видеото се објавени спектакуларни ноќни снимки од архитектонското осветлување на лаковите на мостот. Видеото завршува со инфографик од возовите „Таури“, кои први ќе поминат по мостот.

Кримски мост је најдужи у Русији и Европи и повезује Керчко полустрво (Крим) и Таманско полуострво (Краснодарска област)

Кримски мост је најдужи у Русији и Европи и повезује Керчко полустрво (Крим) и Таманско полуострво (Краснодарска област).Мост је дугачак 19 километара, а Путин је маја прошле године пустио у рад друмски саобраћај. Тада је Путин у „Камазу“ био на челу колоне од тридесетак камиона који су тестирали отпорност моста.Возови ће од Санкт Петербурга до Севастопоља прелазити 2.741 километар, а у путу ће проводити 43,5 часова.

Publiée par Sputnik Србијa sur Lundi 23 décembre 2019

Прочитај повеќе

Виц на денот: Муабет

Слободен печат

Здрав колач со чиа семе и чоколадо

Слободен печат

Симптоми кои откриваат каква несоница ве мачи

Слободен печат

Ова ќе биде најпопуларна фризура во 2020 година!  

Слободен печат

ТЕСТ: Откријте дали сте привлечна, искрена или пребирлива заводничка

Слободен печат

Наши миленици: Перо, другар му на Миланче, Ушка, Шаре и мачката Карлита

Слободен печат

Остави Коментар

5 × 2 =

Прочитај повеќе

Домашен декор: Класичната сина боја ќе ја одбележи 2020  

Слободен печат

Поради овие грешки може да изгледате НЕУРЕДНО

Слободен печат

Жените кажаа како треба да изгледа совршениот маж

Јасмина Кантарџиева Димков

Типови на срам и какви се последиците врз личноста

Слободен печат

Моника Белучи со „вау“ нов имиџ

Слободен печат

Татјана Стојановска: Високи потпетици носам само кога морам

Јасмина Кантарџиева Димков