Четири дена по страшниот нокаут почина во болница! (ВИДЕО)

Патрик Деј почина четири дена, откако доживеа тежок нокаут во десеттата рунда од борбата против Чарлс Конвел од нивната борба во супервелтер категорија.

По нокаутот мечот беше веднаш прекинат. Удри со глава во подот, по што Деј веднаш беше пренесен во болница, кадешто имаше операција на мозокот, но остана во кома.

Семејството, блиските пријатели и членовите на боксерскиот тим очекуваа позитивни вести од состојбата на Деј, но промотерот Лу Дибела потврди дека во средата починал боксерот.

– Беше син, брат и пријател на многумина. Љубезност, позитивност и дарежлив дух оставија траен впечаток на сите луѓе што ги сретнал – стои во соопштението.

Неговата борба со Конвел беше една од воведните борби за главната пресметка во која Александар Усик од Украина го совлада Американецот Чез Витерспун. Конвел му испрати емотивно писмо до Деј по мечот.

Прочитајте и...  Буфон е новиот рекордер во италијанската Серија А

– Никогаш не сакав да се случи ова, сè што сакав да направам е да победам. Доколку би можел да го вратам времето, тоа би го направил. Никој не заслужува ова да му се случи – се вели во писмото.

Прочитај повеќе

После 43 обиди, Роналдо конечно реализираше од слободен удар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Манчестер јунајтед стана „гол-машина“ во Премиер лигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Буфон е новиот рекордер во италијанската Серија А

Слободен печат

Ф1: Ботас на пол позиција во Австрија

Слободен печат

Ангеловски: Очекувам многу од Елмас, може да биде лидер

Слободен печат

Поминаа точно 16 години од најголемото европско фудбалско чудо! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Ла Лига“: Барди со Меси и Бензема во тимот на месецот! (ФОТО)

Слободен печат

Румениге: Алкантара нема да го пуштиме бесплатно!

Слободен печат

Ултиматум: Еве ги условите на Обамејанг, Арсенал е на потег!

Слободен печат

Македонецот Христо Ковачи на картинг трка во Австрија

Слободен печат

Еден играч на Манчестер сити не му аплаудираше на Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат

Дибиров: Имав понуди од ПСЖ и Мешков, но одлучив да останам во Вардар!

Слободен печат