Често настинувате, уморни сте, анксиозни? Можеби ви фалат овие витамини

И покрај тоа што во последнава деценија луѓето значително повеќе обрнуваат внимание на здравата исхрана, експертите се согласуваат дека на многумина им недостигаат неопходни витамини и минерали.

Замор

Ако често се чувствувате уморни и без енергија, веројатно ви недостига железо. Други симптоми при недостаток на железо се – лоша концентрација, слаб апетит, проблематична кожа, темни подочници.

Железото, освен преку суплементи, може да го добиете со конзумирање на црвено месо, јајца, зелен зеленчук, и витамин Ц кој помага во апсорпцијата, па добра идеја е со оброкот да испиете свеж сок од лимон или портокал.

Чувствителна кожа

Обично е последица на недостаток на цинк. Други симпотми при недостаток на цинк се – бавно зараснување на раните и бели точки на ноктите.

Прочитајте и...  Дали коронавирусот предизвикува стерилитет и дали мажите се позагрозени од жените?

Добри извори на цинк се : Бадемите и лешниците, семките, интегралните житарки, сардини и црвеното месо.

Болен јазик

Сигурно ви недостига витаминот Б12. Други симптоми при недостаток на Б12 се – сува кожа околу усните и носот.

Одлични извори на овој витамин се млекото, јајцата и оризот.

Болки во грбот и во нозете

Знак е за недостаток на витамин Д.

Други симптоми при недостаток на витамин Д се: болка во колковите, отежнато движење.

Добри извори на витамин Д се:  сончање и престој на отворено.

Чести инфекции

Веројатно ви недостига селен.

Други симпотми: Често заболување и болки. Добри извори на селен се оревите, лешниците и бадемите, лукот, печурките и јајцата.

Анксиозност

Често е последица на недостаток на магнезиум. Други симптоми се лесната иритација и нервоза.

Прочитајте и...  Зорица Петрова, прва жена машиновозач во Македонија: Квалитетите на поединецот треба да бидат критериум за вработување

Добри извори на магнезиум се: спанаќот, бадемите и леб од интегрални житарки.

Ранички во устата

Ви недостига витамин А. Чести симпотми се и честите настинки, првутот и сувата кожа. Добри извори на витамин А се: џигерот, јајцата, сирењето и јогуртот.

Прочитај повеќе

Виц на денот – Висина

Слободен печат

Пливачка преплива цел базен со чаша млеко на глава, а притоа не истури ниту капка: Новиот ТикТок тренд го поддигна на ново ниво! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Погледнете како изгледа заводникот Хосе Армандо од серијата „Есмералда“!

Васко Спасоски

Фотографии од минијатурни тетоважи кои ќе го променат вашиот став кон тетоважите!

Слободен Печат

Неприкосновената Моника Белучи од Грција им одржа лекција на жените како треба да изгледаат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Внимателниот гест на оваа мајка ја разнежни јавноста! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Реакцијата на ова куче може да ве расплаче: Смртта на Муфаса очигледно го растажи (ВИДЕО)

Слободен Печат

Елена Ристеска позира во креација со деколте буквално до папок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Погледнете што објави: Џеј Ло ја покажа спалната соба и доби 1,2 милиони лајкови! (ФОТО)

Васко Спасоски

Не верувате во маски? Ова видео ќе ви покаже зошто се важни!

Слободен Печат

Од нејзиното мешање ќе ви се заврти во глава: Погледнете како танцува најзгодната српска пејачка и тоа на плажа! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Заносен летен стајлинг: Ана Ивановиќ како модна инспирација! (ФОТО)

Слободен Печат