Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод 22 Ноември – Денот на aлбанската азбука

ВМРО-ДПМНЕ го честита 22 Ноември – Денот на aлбанската азбука, на сите припадници на албанската етничка заедница во Република Македонија.

Македонија била и ќе остане држава во која взаемната почит и негувањето на културна и јазична посебност се темел на кој ја градиме нашата татковина. Јазикот и културата на Албанците во Македонија се дел од мозаикот на мултиетничкото општетсво во кое живееме.

Впрочем и денешното празнување беше воведено и започна во времето кога со државата управуваа Владите на ВМРО-ДПМНЕ.

Денес во време кога македонскиот јазик, култура и идентитет се оспорувани поради пазарџиските политики на Заев, најдобар одговор кој мораме да го дадеме како граѓани е да застанеме сплотено и заедно во одбраната на правото на секој народ и на секој јазик на своја идентитетска посебност.

Прочитајте и...  Во Велика Британија 608 починати од Ковид-19, најмногу од мај

Неуспесите на власта и поразите кои и ги сервираат на Македонија носат разочарувања кај народот, но одговорот на тоа мора да биде одлучен, затоа што Македонија има капацитет за влез во Европската Унија но со нови сили необременети со концесии. Македонија со целата своја традиција на толеранција, взаемна почит и мултикултурализам со векови наназад, покажала и докажала дека ги живее цивилизациските вредности на кои денес е изградена Европа.

Извор.МИА

Поврзани вести

Инцко: Дејтон се политизира, пораките на негирање на БиХ доаѓаат од Република Срспка

Слободен печат

Здравев: Eдногласно судскиот совет утврди Кацарска да биде наш предлог до Собранието

Слободен печат

Додик: Инцко е монструм, ги мрази Србите, сакаме да си замине

Слободен печат

Фазлији: Занаетчиите погодени од корона-кризата, очекуваат дополнителна помош со следниот пакет мерки

МИА Агенција

Помпео: Ќе ја почнеме транзицијата на власта

Слободен печат

Хроничните болни бараат да бидат ослободени од работа и да имаат редовни контроли

Мирослава Бурнс

Остави Коментар