Честитка на претседателот Пендаровски по повод Божиќ

„Сакам на сите православни верници во земјата да им го честитам овој празник, еден од најголемите во христијанството – Денот на Христовото раѓање, и да им посакам овие празнични денови да ги поминат со своите најблиски, со своите семејства во мир, спокој и радост“, рече Пендаровски.

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска упати честитки до сите православни верници во земјата по повод големиот празник Раѓањето христово – Божик.

– Сакам на сите православни верници во земјата да им го честитам овој празник, еден од најголемите во христијанството – Денот на Христовото раѓање, и да им посакам овие празнични денови да ги поминат со своите најблиски, со своите семејства во мир, спокој и радост. Бидејќи се наоѓаме на почеток на нова година, на сите граѓани на нашата земја да им посакам поспокојна, побериќетна, поубава година од минатата. Се надевам дека секој наш личен напредок ќе значи напредок и на целата зеедница и државата во целина. Дај Боже оваа година да слушаме само убави вести и да се среќаваме по убави поводи, рече Пендаровски, кој заедно со сопругата присуствуваше на празничната литургија по повод Божик во црквата „Свети Ѓоргија” во Охрид.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Ќе успее ли овој пат лансирањето на ракетата „Фалкон 9″ на „СпејсИкс“?!

Традиционално како и во секое христијанско семејство во земјата, на Бадник и во семејството Пендаровски се вртеше погачата со паричка, која овојпат му падна токму на претседателот.

– Беше регуларно, не беше наместено, така што останува оваа година заедно со моите најблиски, со моето семејство ќе продолжиме да веруваме во вистинските вредности, со почит кон другите, солидарни кон останатите и да се трудиме да бидеме подобри луѓе, рече Пендаровски.

Претседателот на државата Пендаровски заедно со сопругата Елизабета и синот Огнен вчера ги примија коледарите во претседателската вила „Билјана” во Охрид, кои беа дел од Бадникова поворка што по седми пат се одржа во Охрид. Пендаровски со божиќни пакетчиња ги даруваше коледарчињата кои го посетија за да му ја најават радосната вест за Христовото раѓање.

Прочитајте и...  Искршени прозорците на зградата на Си-ен-ен, демонстрантите сакаа да влезат во телевизијата (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Филипче: Продолжуваме да го зајакнуваме јавното здравство

МИА Агенција

Реакција на Ивица Дачиќ откако Приштина забрани увоз на стока без натпис „Република Косово“

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

МИА Агенција

Трамп: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

МИА Агенција

Казнети 673 граѓани за не носење лична заштита на лице

Слободен печат

Повторно отворена џамијата Ал-Акса

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата ширум САД

МИА Агенција

Протести против расизмот низ цела Америка

МИА Агенција

Трамп го одложува самитот на Г7

МИА Агенција

Демонстрантите во Њујорк нападнаа полициски возила (ВИДЕО)

Слободен печат

Почнува четвртата вонредна состојба во земјава

МИА Агенција

Стоп за експлоатацијата на децата и младите од страна на тутунската индустрија

МИА Агенција