29 C
Скопје

Чешките угостителски објекти отворија во знак на протест поради ограничувањата

 Кафулињата и рестораните во Чешка ги отворија денеска вратите во знак на протест поради владините ограничувања воведени поради пандемијата на Ковид-19, а кои се затворени од октомври минатата година.

Стотици компании се приклучија на протестот, организиран од движењето „Chcipl pes”, чие име се однесува на владиниот антиепидемиски систем ПЕС, кој управува со ограничувањата.

– Долго време сме разочарани од Владата и сакаме да покажеме дека таа избрала погрешен пат. Уморни сме и сметаме дека министрите треба да размислат да ги напуштат своите работни места, изјави еден сопственик на пивница и ресторан во близина на Прага.

Портпарол на градоначалникот на Прага изјави дека на угостителските објекти кои самоиницијативно отвориле им се заканува максимална парична казна од 20.000 круни (932 долара) за прекршување на правилата.

Ресторани, кафулиња, пабови и барови, но и кина, театри, зоолошки градини, спортски сали и повеќето продавници се затворени за Чесите од октомври минатата година, освен краткотрајното олеснување на мерките пред Божик.

Поврзани вести

Филипче: На 14 мај пристигнуваат 38 400 вакцини од „Астра-Зенека“

Слободен печат

Претседателот на Собранието, Џафери се сретна со чешкиот министер за одбрана Метнар

Слободен печат

Државата за багателни цени сака да распродава земјоделско земјиште

Слободен печат

Во Тексас убиени двајца заменици шерифи

Владата ја одржа 69. седница, донесени повеќе одлуки

Слободен печат

ФОТО: Скопската зоолошка градина за првпат стана дом на џуџести крокодили

Слободен печат

Остави Коментар