Чешките угостителски објекти отворија во знак на протест поради ограничувањата

 Кафулињата и рестораните во Чешка ги отворија денеска вратите во знак на протест поради владините ограничувања воведени поради пандемијата на Ковид-19, а кои се затворени од октомври минатата година.

Стотици компании се приклучија на протестот, организиран од движењето „Chcipl pes”, чие име се однесува на владиниот антиепидемиски систем ПЕС, кој управува со ограничувањата.

– Долго време сме разочарани од Владата и сакаме да покажеме дека таа избрала погрешен пат. Уморни сме и сметаме дека министрите треба да размислат да ги напуштат своите работни места, изјави еден сопственик на пивница и ресторан во близина на Прага.

Портпарол на градоначалникот на Прага изјави дека на угостителските објекти кои самоиницијативно отвориле им се заканува максимална парична казна од 20.000 круни (932 долара) за прекршување на правилата.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Котели: ДПИ постојано е на терен, нема простор за селективност

Ресторани, кафулиња, пабови и барови, но и кина, театри, зоолошки градини, спортски сали и повеќето продавници се затворени за Чесите од октомври минатата година, освен краткотрајното олеснување на мерките пред Божик.

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО I  Руски дипломати ја напуштија Северна Кореја туркајќи вагонче од воз

Слободен печат

ВИДЕО: Воздушниот напад на Бајден врз Сирија – симболичен гест, вовед во војна или нешто друго?

Слободен печат

Родителите на исчезнатите млади момчиња апелираат до Вучиќ да не објавува фотографии и снимки од монструозните убиства на кланот на Веља Невоља

Слободен печат

ВИДЕО | Забавата поради која Неделковски и Пандов завршија во полиција

Слободен печат

Маричиќ потврди дека Русковска е обвинителот со кој се сретнал во петокот

Слободен печат

Амбасадорот Коснет ја потврди поддршката на САД за ЕУ ​​во дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

Остави Коментар