24.8 C
Скопје

Чешкиот претседател го повтори ставот од пред две години: Признавањето на Косово е грешка

Чешкиот претседател Милош Земан вели дека и понатаму верува дека признавањето на независноста на Косово е грешка.

Тој тоа го напоменал и за време на својата посета на Белград во септември 2019 година, истакнува Земан.

„После многу години поминати во политиката, познат сум како личност која е доследна во своите ставови. И понатаму верувам дека признавањето на независноста на Косово е грешка, а тоа го напоменав и за време на својата посета на Белград во септември 2019 година. За ова прашање разговарав со највисоките уставни функционери на својата земја, меѓутоа, тие не се сложија со мене, а бидејќи живееме во доба на демократија, морам да го почитувам мислењето на мнозинството“, објаснува тој.

Земан пред две години беше во Белград, а годинава е домаќин на српскиот претседател Александар Вучиќ.

Извор: Б92

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар