Чешкиот парламент го ратификуваше Протоколот за членство на земјава во НАТО – Слободен печат
ВестиМакедонија

Чешкиот парламент го ратификуваше Протоколот за членство на земјава во НАТО

На седницата присуствуваше и претседателот на Владата на Македонија, Зоран Заев.

Парламентот на Република Чешка денеска го ратификуваше Протоколот за членство на Република Македонија во НАТО.

На седницата присуствуваше и претседателот на Владата на Македонија, Зоран Заев.

Земјите-членки на НАТО на 6 февруари го потпишаа Протоколот за пристапување на Македонија во Алијансата. По ратификацијата на Протоколот во парламентите на сите 29 земји-членки на Алијансата, Северна Македонија и официјално ќе стане полноправна членка.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close