Чешката Влада во судир со претседателот Земан околу познатиот замок во Прага

Замокот во Прага/ Фото EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Коалициската влада на Чешка е во судир со контроверзниот претседател на земјата, Милош Земан, откако вети дека ќе стави крај на контроверзните безбедносни аранжмани во историскиот замок во Прага, формиран наводно за да спречи терористички напади, пишува Гардијан.

Вит Ракушан, министерот за внатрешни работи, рече дека ќе побара од полицијата и безбедносните служби да ги преиспитаат мерките во комплексот од 70.000 квадратни метри, кој е најпосетувана туристичка атракција во земјата, а исто така и официјална резиденција на чешкиот претседател.

Пишувајќи на Твитер, Ракушан, член на либералната партија Градоначалници и независни (Стен), ги осуди детекторите за метал и вооружените офицери кои ги чуваат четирите влезови на замокот како „воено утврдување“ што го наруши неговиот статус на почитуван амблем на националниот идентитет.

„Прашкиот замок е симбол на чешката државност“, напиша тој на Твитер. „Тоа ни припаѓа на сите нас. И навистина не сме сите терористи, како што можеби сега се чувствуваме кога ќе го посетиме. Побарав од релевантните институции да ги разгледаат сите безбедносни мерки што создадоа воено утврдување околу замокот.

Ракушан им рече на чешките новинари дека полицијата ќе побара мислење од сите релевантни тела. „Тие ќе ја проценат и коментираат неопходноста од постоечките мерки и евентуално ќе работат на нов безбедносен режим“, додаде тој. „Верувам дека е во ред да се направи проценка на сегашните масовни мерки.

Строгиот режим – кој бара од посетителите да ги испразнат џебовите и да го стават својот имот на подвижна лента – беше жестоко критикуван кога беше воведен во 2016 година по нападите на исламистите во Париз и Брисел. Проверките предизвикаа долги редици пред портите на замокот, а водичите се жалеа дека го зголемиле времето и трошоците за организираните тури.

Критичарите инсистираа дека статусот на замокот како јавна сопственост ги прави таквите мерки несоодветни, додека се сомневаат во веродостојноста на исламистичката закана во земја со мало муслиманско население.

Видео на денот