18.5 C
Скопје

Чешка побарала од државите од ЕУ да протераат по еден дипломат на Русија

На неформалниот самит во Португалија, чешкиот премиер Андреј Бабиш побара од земјите членки на Европската унија да протераат по еден руски дипломат во знак на солидарност со Чешката Република во нејзината дипломатска војна со Русија.

– Ние секогаш мора да претпоставиме дека кога е нападната една земја-членка, всушност, сите ќе бидат нападнати. Исто така, ги замолив да размислат за протерување по еден дипломат одеднаш. На следниот самит ќе видиме како ќе реагираат – изјави Бабиш пред чешките новинари во Порто.

На следниот самит на ЕУ на крајот на мај на дневен ред е аферата за експлозијата на муниција во магацини во Врбјетице на југот на Чешка во 2014 година, за што, благодарение на новите докази од полицијата и разузнавачките служби, чешките власти се сомневаат на руски агенти на ГРУ, истите двајца кои беа осомничени за труење на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал во Солсбери во 2018 година.

Бабиш, синоќа, на вечера на премиерите и претседателите на земјите од ЕУ, започна дебата за аферата со чешко-руската дипломатска војна и рече дека германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон биле вклучени.

На 17 април Чешка протера 18 руски дипломати поради Врбјетица, а Русија возврати со протерање 20 чешки дипломати.

Поврзани вести

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Слободен печат

ВИДЕО | И покрај забраната, на Стоунхенџ се собраа стотици ентузијасти

Слободен печат

Царовска: Истражни органи треба да утврдат како се правеле набавките на учебници

Слободен печат

Израелската војска успешно тестирала противавионски ласер

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Радовиш го зафати силно невреме, откорнати се неколку дрвја

Слободен печат

Невреме во Струмица: Oткорнати дрвја и урнат електричен столб

Слободен печат

Остави Коментар