Чешка ја критикува Унгарија поради нејзиниот однос со Русија

Чешка знаме/ Фото EPA-EFE/Balazs Mohai

Чешкиот министер за надворешни работи Јан Липавски ја критикуваше унгарската влада поради нејзиниот однос кон Русија, во твит по положувањето на заклетвата на Виктор Орбан како премиер во понеделникот.

Липавски рече дека одлуката на Унгарија да не ги поддржи санкциите насочени кон рускиот извоз на енергија е „неприфатлива“, додавајќи дека Европа треба да биде пообединета од кога било.

Чешка – заедно со Унгарија, Полска и Словачка – припаѓа на таканаречената група „Вишеградска четворка“ на централноевропски земји, формирана за да ги брани заедничките интереси во ЕУ.

Сепак, ставот на Унгарија кон спроведувањето санкции против Русија и нејзиното одбивање да ја вооружи Украина е во голема спротивност со колегите членки на Вишеград, а одржливоста на групата се чини сè понеизвесна.

Видео на денот