Чешка и Литванија ќе одржат избори во октомври

Избирачите ќе гласаат за парламентите во 13 региони во земјата, како и за избор на третина од претставниците во Сенатот.

Чешка и Литванија денеска закажаа избори за октомври и покрај неизвесноста во врска со пандемијата на коронавирусот.

Чешкиот претседател Милош Заман рече дека регионалните и делумните избори за Сенатот ќе се одржат на 2 и 3 октомври. Избирачите ќе гласаат за парламентите во 13 региони во земјата, како и за избор на третина од претставниците во Сенатот.

Литванскиот претседател Гитанас Науседа изјави дека земјата ќе одржи избори на 13 октомври, додавајќи дека не смета оти пандемијата на вирусот ќе претставува проблем во врска со излезноста на изборите.

– Изборната кампања ќе започне на невообичаен начин – со строги ограничувања за митинзи и настани, рече Науседа и додаде дека останатиот дел од изборната сезона ќе зависи од тоа како ќе се успее во спречувањето на ширењето на коронавирусот.

Прочитајте и...  Ципрас: Одговорноста за длабоката рецесија „лежи“ кај владата

Околу 2,5 милиони Литванци со право на глас ќе изберат пратеници во националниот Парламент кој има 141 места.

Прочитај повеќе

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија – ќе се зголеми на 672 милиони

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат

Бугарите атакуваат и на српскиот јазик: Во времето кога се формирал српскиот јазик Бугарите не беа Словени

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија иако имаше ригорозни мерки не се справи со вирусот

Слободен печат

Гренел: САД подготвуваат нови санкции за Северен поток -2

МИА Агенција

Финансиска поддршка за април и мај ќе добијат филмските работници и тие што останале без работа

Слободен печат