Чешка чоколадна торта (РЕЦЕПТ)

Состојки:

За пандишпан:

4 јајца
250 грама шеќер
250 милилитри млеко
250 милилитри слатка павлака
1 лажичка сода-бикарбона
400 грама брашно
100 грама какао

За прелив:

100 грама путер
4 лажици шеќер
100 милилитри млеко
1 лажица какао
За декорација:
500 милилитри слатка павлака

Подготовка:

Во подлабок сад ставете ги јајцата и шеќерот и убаво изматете со миксер. Матете додека не добиете пенеста смеса. Потоа, во изматените јајца додајте ги млекото, слатката павлака и повторно убаво изматете со миксер. На крај додајте ги содата, брашното и какаото и убаво измешајте со лажица.

Вака подготвениот пандишпан печете го во загреана рерна на 200 степени околу 30 минути.

Откако пандишпанот ќе биде готов, извадете го од рерна и оставете го да се излади. За подготовка на филот, изматете го путерот заедно со млекото, шеќерот и какаото. Изладениот пандишпан исечете го на три еднакви ленти. Ставете го првиот дел од тортата на чинија за филување, а потоа премачкајте ја со дел од филот. Врз филот ставете го и вториот дел од тортата. Додајте го остатокот од филот. На крај ставете го и третиот дел од пандишпанот.

Прочитајте и...  Невиноста ја изгубил со својата дадилка на 14 години: Легендарниот Клинт Иствуд наполни 90 години!

Вака подготвената торта филувајте ја по желба, но најсоодветно би било за декорација да употребите изматена слатка павлака.

Прочитај повеќе

„Таа мисли дека е една од браќата“ – Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит го менува полот?

Слободен печат

Ова е Георгина од Скопје, по фотографиите потсетува на светски познатата Емили Ратајковски! (ФОТО)

Васко Спасоски

Британците во шок – Од денес им се забранети интимните односи, освен во овие услови

Слободен печат

Познатата водителка во емисија во живо имаше мал „инцидент“ со облеката! (ФОТО)

Васко Спасоски

Генијален трик за лупење јајца: Хит на TikTok кој го погледнаа 100.000 луѓе (ВИДЕО)

Слободен печат

На улиците во Лос Анџелес: Лејди Гага прошета во градник со новото момче (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Проговори поранешната девојка на принцот Хари – По шест години откри долго криена тајна – „Не сакав да бидам под ничија контрола“

Слободен печат

Се породи пред 4 месеци со третото дете: Познатата манекенка изгледа совршено! (ФОТО)

Васко Спасоски

Баба на улица фати огромна кобра, нејзината реакција стана хит на интернет (ВИДЕО)

Слободен печат

Братот на Новак Ѓоковиќ ја „ќари“ една од најатрактивните српски пејачки (ФОТО)

Васко Спасоски

Естетските хирурзи едногласно тврдат: Старите фотографии на Меган Маркл откриваат што променила таа на своето лице! (ФОТО)

Слободен печат

Пингвини од зоолошка прошетаа во празен музеј, но никој не очекуваше дека ќе реагирааат вака (ФОТО+ВИДЕО)