„Чесен“ хакер врати 25 милиони во криптовалути кои ги украл две години порано

Еден „мистериозен“ хакер наводно прво украл 25 милиони долари во криптовалути, за две години подоцна истите да ги врати, пренесуваат повеќе светски медиуми.

Податоците кои за тоа сведочат покажуваат дека повеќе различни криптовалути се повлечени од платформата DForce, чие седиште се наоѓа во Кина.

Износот потоа е вратен на ист начин како и што е украден, исто така во криптовалути, пишува „Би-Би-Си“.

Украдени се повеќе различни криптовалути, а најголемата вредност од вкупно 10 милиони долари била изразена во Етереум. Од останатите 15 милиони, 10 се изразени во различни криптовалути, но ти се врзани за американскиот долар.

Она што е посебно интересно во врска со овој случај, покрај фактот дека крадецот сам го врати она што го украде, всушност е тоа што хакерот ја вратил истата количина на пари која претходна ја земал, но во поинаков однос на криптовалути во однос на „миксот“ кој го украде претходно.

Прочитајте и...  Сицилија дава по 3.000 евра за младенците што ќе се венчаат на островот

И враќањето на парите исто така е извршено преку DForce валутата.

Прочитај повеќе

Хајди Клум се сликаше скроз гола, но погледнете кој лежи покрај неа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Посветете се на менталното здравје: Физички симптоми кои ги предизвикува осаменоста

Слободен Печат

Доста е, ми треба мир: Пејачката Анабела се повлекува од музиката и јавниот живот!

Васко Спасоски

Легендарната Софија Лорен по 11 години се враќа на филмското платно!

Слободен Печат

Покрај тоа што кажува добри вицеви, Сашко Коцев знае да биде и романтичен: Актерот со фотка од него и сорпугата Смиљана ја одбележа годишницата од бракот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пиел по 50 кафиња на ден: Најчудните навики на познатите писатели!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Стручњаците предупредуваат: Сонот е пресуден за здравјето на мозокот!

Слободен Печат

Цеца Ражнатовиќ денеска беше на судење со Јелена Карлеуша со чанта од 2.300 евра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дали се сеќавате на футуристичкото семејство „The Jetsons“? Првата анимирана серија во боја на тв-мрежата ABC (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пејачката Сара Мејс позира во интересен фустан со висок шлиц (ФОТО)

Васко Спасоски

Овие 4 работи кои ги имате во вашиот плакар, треба редовно да ги менувате за да го заштитите здравјето!

Слободен Печат

Сицилија дава по 3.000 евра за младенците што ќе се венчаат на островот

Слободен печат