„Чесен“ хакер врати 25 милиони во криптовалути кои ги украл две години порано

Еден „мистериозен“ хакер наводно прво украл 25 милиони долари во криптовалути, за две години подоцна истите да ги врати, пренесуваат повеќе светски медиуми.

Податоците кои за тоа сведочат покажуваат дека повеќе различни криптовалути се повлечени од платформата DForce, чие седиште се наоѓа во Кина.

Износот потоа е вратен на ист начин како и што е украден, исто така во криптовалути, пишува „Би-Би-Си“.

Украдени се повеќе различни криптовалути, а најголемата вредност од вкупно 10 милиони долари била изразена во Етереум. Од останатите 15 милиони, 10 се изразени во различни криптовалути, но ти се врзани за американскиот долар.

Она што е посебно интересно во врска со овој случај, покрај фактот дека крадецот сам го врати она што го украде, всушност е тоа што хакерот ја вратил истата количина на пари која претходна ја земал, но во поинаков однос на криптовалути во однос на „миксот“ кој го украде претходно.

Прочитајте и...  Несекојдневна акција во Велес: Пожарникарите спасија маченце заглавено на бандера! (ВИДЕО)

И враќањето на парите исто така е извршено преку DForce валутата.

Прочитај повеќе

НБА ѕвездата слуша српска музика: Погледнете за која песна станува збор! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

СВЕТ БЕЗ ЛУЃЕ: Што ќе се случува на Земјата кога човештвото ќе исчезне? (ВИДЕО)

Слободен печат.

Нема сепаре и скапо шампанско: Анастасија Ражнатовиќ го прослави роденденот скромно во домашна атмосфера! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Георгина на Кристијано влезе во базен и заборави да го облече долниот дел од бикинито? (ФОТО)

Васко Спасоски

Старлетата малку претера: За вакви бикини треба храброст и некако не е за помлади од 18 години! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детето кое најмногу ве лути, личи на вас! Изненадени?

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зошто треба да каснете овошје пред да одите во супермаркет?

Слободен печат

Цеца Ражнатовиќ и Јована Јоксимовиќ се изнаиграа на прославата по повод Бајрам (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Фасцинантна глетка: Наместо туристите, во цветањето на црешните уживаат елени (ВИДЕО)

Слободен печат

Им светат очите од љубов: Игор Џамбазов и Илина повеќе не се кријат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пијан печен компир (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Заводникот од серијата „Ла Каса де Папел“ е во љубовна врска со Србинката Татјана (ФОТО)

Васко Спасоски