29 C
Скопје

Червар после дебаклот: Време е друг човек да ја води Хрватска!

Разочаран после поразот од Аргентина кој значајно ги намали шансите на Хрватска пласман во четвртфиналето на Светското првенство, селекторот Лино Червар изјави дека ќе го напушти кормилото на националниот тим после шампионатот.

– Ја преземам одговорноста, разочаран сум и многу сум изненаден. Изненаден сум од начинот на кој мојот тим го одигра решавачкиот натпревар на Светското првенство, но јас сум одговорен како селектор. Разочаран сум од пристапот на играта во најважниот натпревар. Не можам повеќе да продолжам со ова, горд сум на сè што направив, но време е некој друг да ја води репрезентацијата. Не сум навикнат вака да губам натпревари.

На Федерацијата е да го пронајде мојот наследник, апелирам да бидете внимателни при изборот, следуваат квалификациите за Олимписките игри – рече Червар пред камерата на „РТЛ“ веднаш по поразот од Аргентинците.

На Хрватска во последното коло од главната фаза ќе мора да оди на победа против Данска во последното коло за пласман во четвртфиналето, но воедно на „коцкестите“ ќе им треба и триумф на Катар против Аргентина.

-Секако дека има шанса и мора да се бориме, не сум се откажал од овој шампионат, но она што го велам се однесува на иднината. Горд сум на сè што направив со националниот тим во изминатите 20 години. Едноставно, за мене како селектор е поразително тимот да одигра ваква игра што е клучна за пласман во четвртфиналето – додаде искусниот стручњак.

Тежок удар за Хрватите, сега и победа над Данска не им гарантира четвртфинале

Поврзани вести

„Марка“: Пандев е лидерот, Македонија како „Пепелашка“ на Европското првенство

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ лут кон главниот судија, уште колку сакаш да се игра?

Слободен печат

Спортските натпревари и понатаму ќе се организираат без присуство на публика

Слободен печат

Братска љубов: Шалке и Вардар заедно испаднаа, заедно посилни ќе се вратат!

Слободен печат

Ѓоковиќ брутално искрен: Доаѓаат промени, младите ќе ме симнат од тронот

Слободен печат

ВИДЕО: Путин повторно заигра хокеј и тоа на првиот Ол-стар турнир од почетокот на пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар