ЧЕЛЗИ „ГАЗИ“: Кристал Палас немоќен на „Стемфорд бриџ“! (ВИДЕО)

Денеска во првиот натпревар на саботната програма на 12. коло во Премиер лигата, Челзи дојде до нови три бода откако го совлада Кристал Палас со 2:0 (0:0).

На „Стемфорд бриџ“ после првото полувреме мируваа мрежите, но во второто домаќините ја оправдаа фаворитската улога. Во 52. минута водство донесе Абрахам после една убава акција на Челзи, а овој рутински ја затресе мрежата на Гуаита.

Конечниот епилог беше поставен во 79. минута, Пулишиќ кој на еден убав начин искористи една одбиена топка за радост на трибините.

Лондонските „сини“ ја забележаа и шестата победа по ред во најсилната англиска фудбалска лига. За првпат имаат ваков учинок од мај 2017 година кога клубот беше предводен од Антионио Конте во нивната последна освоена премиерлигашка титула.

Играчите на менаџерот Френк Лампард моментно се наоѓаат на второто место со 26 бодови, пет помалку зад водечкиот Ливерпул кој својот меч ќе го има в недела на домашен терен против третопласираниот Манчестер сити (25).