Челси прокоцка триумф против Арсенал, Сити го слави Агуеро (ВИДЕО)

Драматичното лондонско дерби помеѓу Челси и Арсенал заврши без победник.

Во дербито на 24. коло на Премиер лигата, Челси на „Стемфорд бриџ“ не успеа да ја искористи предноста од играч повеќе. Арсенал успеа да освои голем бод бидејќи успеа да постигне два гола со играч помалку.

Жоргињо донесе предност за Челси, но Мартинели во 63. минута успеа да го искорсти киксот на Канте и да израмни на 1:1. Во финишот, Челси во 84. минута Азпиликуета донесе предност од 2:1, но радоста на „сините“ траеше само три минути, кога Белерин донесе бод.

Актуелниот шампион Манчестер сити успеа да слави на гостувањето кај Шефилд јунајтед благодарение на голот на Серхио Агуеро во 73. минута.


Најголем трагичар во 24. коло во Премиер лигата е екипата на Евертон која до 94. минута имаше водство од 2:0 против Њукасл но на крајот остана без победата. Главен виновник за тоа е Лежун кој постигна два гола во 94. и 95 минута.

Прочитајте и...  Федерер откри што ќе прави во пензија


Резултати:
Астон Вила – Ватфорд 2:1
Борнмут – Брајтон 3:1
Кристал Палас – Саутемптон 0:2
Евертон – Њукасл 2:2
Шефилд – Манчестер сити 0:1
Челси – Арсенал 2:2

Прочитај повеќе

Лазаров прв стрелец, Кузмановски подобар во „македонското дерби“ на ЕХФ купот

Слободен печат

Ѓоковиќ: Федерер му е потребен на тенисот

Слободен печат

Бевме на чекор да ја изненадиме Русија, на крајот поразени и во Перм

Слободен печат

Премиер лига: Фернандеш ја најави победата на „црвените ѓаволи“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Тошевски за пресврт на „романтичарите“, само бод за Шкендија во Кратово

Слободен печат

Погба сака да си оди Солскјер, Јунајтед веќе „договори“ трансфер?

Слободен печат

Остави Коментар

5 × пет =

Прочитај повеќе

Смешен момент на натпреварот Македонија ЃП-Академија Пандев! (ВИДЕО)

Слободен печат

Сега Лацио го брка Јуве, Пандев се врати и обезбеди пенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Таеквондо: Трајковски „златен“ во Словенија, Релиќ со бронза од Шведска

Слободен печат

Што треба да направи Милан за да го задржи Ибрахимовиќ?

Слободен печат

Проблеми за Реал: Без Азар против Сити и Барса!? (ФОТО)

Слободен печат

Интервју со Весна Витанова: Мора да се ценат сите аспекти – добриот голман е половина од резултатот!