Челниците на АА решаваат за влегување во власта, Таравари вели – сѐ уште нема понуда од Ковачевски

Гостивар / Фото: Слободен печат - Дестан Јонузи

Претседателството на Алијанса за Албанците во седиштето во Тетово ја започна најавената средба по одлуката минатиот викенд на Централното собрание за формирање на преговарачкиот тим за учеството на партијата во Владата. Од 17 часот заседава ова партиско тело што треба да одлучи за тоа кој ќе учествува во тимот за преговори со Владата.

Претседателот на партијата, Арбен Таравари, пред почетокот на седницата кратко најави дека ќе се формира тим за преговарање но претходно ќе ги слушне ставовите на членовите на претседателството.

–Да разговараме, прво да се видиме, да разговараме. Прво да ги слушнам сопартијците, рече Таравари.

Тој потврди дека вечерва ќе се формира преговарачки тим, иако конкретна понуда од Ковачевски нема.

– Нема понуда. Да, ќе формирaме преговарачки тим – рече тој.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот