Чеферин: Верувам дека публиката ќе може да се врати на стадионите!

Претседателот на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА), Александар Чеферин изрази уверување дека гледачите ќе можат да се вратат на стадионите во блиска иднина.

Мислам дека во оваа фаза е тешко да се суди што ќе научат УЕФА и целиот свет. Сите ќе запомниме дека сме многу кревки и дека вирусот практично може да го стави светот во пауза, како и фудбалот. Сите ќе ја надминеме оваа криза и сигурен сум дека ќе бидеме посилни и помудри. Фудбалската заедница покажа не само единство и солидарност, туку и пријателство и почит – рече Чеферин.

Претходно беше објавено дека натпреварите во организација на УЕФА ќе се одржат без гледачи заради пандемијата на коронавирус. Лигата на шампионите 2019/20 ќе заврши во Португалија, додека Лигата на Европа во Германија.

Прочитајте и...  Гостински победи за Челси и Сити во Премиер лигата

Одржуваме дневен контакт и не смееме да го прекинуваме во иднина. Сигурно можеме да не се согласиме, но сè додека комуницираме и подготвени сме да жртвуваме нешто, ќе бидеме на вистинскиот пат. Како и сите други, ќе се чувствував подобро доколку има навивачи на стадионот. Но, оптимист сум и верувам дека гледачите ќе можат да се вратат на нашите натпревари во блиска иднина – додаде првиот човек на европскиот фудбал.

Поврзани вести

Барселона заборави да победува во Ла Лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ е ментално посилен од Надал и Федерер

Слободен печат

Лајпциг го загуби дербито во Менхенгладбах и ја загуби лидерската позиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија пред пласман во футсал квалификациите за ЕП, Англија ги откажа бараж натпреварите

Слободен печат

Брозовиќ и Перишиќ го спасија Интер од срам на „Џузепе Меаца“(ВИДЕО)

Слободен печат

Жота го спаси Ливепул

Слободен печат

Остави Коментар