Чеферин: Мора да ја спречиме Суперлигата

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин по прв пат говореше за Суперлигата која наводно сакаат да ја направат најголемите 18 европски екипи.

Суперлигата би ја сочинувале најсилните 18. најсилни екипи во Европа и тоа би претставувало натпреварување слично на НБА или Евролигата, во која нема да има испаѓање. Таа би ја заменила Лигата на шампионите, а целта на Суперлигата е заработката која ги ја оствариле екипите.

Оваа идеја не и се допаѓа на УЕФА која сака Лигата на шампионите да остане елитно клупско натпреварување.
Најпрво мора да направиме се за да не се формира Суперлигата. Не сум сигурен дали екипите сакаат Суперлигата или само оваа приказна ја форсираат поради уцени. И успеаја во тоа – изјави претседателот на УЕФА, Александар Чеферин кој најави дека во скоро време ќе седне на разговори со екипите.
– Тие измени не одат на рака на малите и средните федерации. Процесот не беше добар. Екипите не знаат ништо за тоа и тоа треба да се менува во иднина – додава Чеферин.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Јакимовски со одлична игра за Вашингтон Стејт во НЦАА лигата!

Тој додава дека на големите екипи треба да им се каже дека и малите земји имаат влијание и дека многу добри фудбалери доаѓаат од таму.

Поврзани вести

Тајсон: Секако дека пушев марихуана пред борбата со Рој Џонс!

Слободен печат

Лига Европа, Трајкоски: Имаме тактика за брзата игра на Словенците!

Слободен печат

Синоним за кошарка, особено во МЗТ, почина Анте Дуковски!

Слободен печат

Бабиќ пред Тримо Требње: Улогата на фаворит не треба ни да се спомнува!

Слободен печат

Шпанска фудбалерка одби да му оддаде почит на Марадона

Слободен печат

ВИДЕО: Еврогол на третолигашкиот натпревар Љуботен-Зајас!

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian