7 C
Скопје

Чеченските муслимани возвратија: Стејт департментот е терористичка организација

Духовната управа на муслиманите во Чеченија го прогласи Стејт департментот за терористичка организација, откако САД воведоа санкции против чеченскиот лидер Рамзан Кадиров и неговото семејство, се вели во специјалното соопштение објавено на страницата на организацијата Инстаграм.

Како што се наведува, Духовната управа на муслиманите е огорчена поради одлуката за санкции и смета дека рестриктивните мерки „биле воведени против исламот и чеченскиот народ воопшто”.

Стејт департментот го вклучи чеченскиот лидер Рамзан Кадиров на „црниот список” поради неговата наводна вмешаност во кршење на човекови права.

Прочитајте и...  ФОТО+ВИДЕО: Матни игри со песокта од Пчиња

Поврзани вести

Од Ковид-19 заразени над 100 милиони луѓе во светот

Слободен печат

Администрацијата на Бајден бара итно ослободување на Навални

Слободен печат

Ниту земјите од ЕУ нема да бидат исклучок: Бугарија ќе воведе задолжителен ПЦР тест за сите патници при влез

Слободен печат

Девет години затвор доби поранешен министер за образование обвинет за педофилија

И.И.

Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Слободен печат

Ресторани почнаа да нудат попуст на вакцинираните: По 10 до 20 отсто во зависност од дозата

И.И.

Остави Коментар