Чавушоглу: Со санкциите не ја запираме офанзивата во Сирија

Меѓународните санкции или закани за санкции нема да ја присилат Турција да ја спречи својата офанзива во северна Сирија, изјави турскиот министер за надворешни работи, Мевљут Чавушоглу.

– Од меѓународната заедница, посебно од НАТО сојузниците очекуваме да нè поддржат во борбата против тероризмот – вели Чавушоглу за италијанскиот весник „Ил Масаџеро“.

Тој додава дека Турција ќе ја запре офанзивата кога сите терористи ќе заминат од тоа подрачје, а Сиријците да бидат ослободени од тиранијата на курдската народна заштита и заканите од Исламска држава.

Прочитајте и...  Меланија се насмевна по барање на Трамп, повеќе не изгледа како киднапирана покрај него (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Шпанија ги отвора границите за туристите од безбедните земји

Слободен печат

Уредување и разубавување на улицата на Тоше во Крушево

Слободен печат

Трагичен крај на потрагата: Киднапираната мексиканска конгресменка пронајдена мртва

Слободен печат

Авганистан и Талибанците во фокусот на Русија, Кина, Пакистан и САД

Слободен печат

Затворањето на границите ќе ја скрши економијата: Грчките лекари загрижени по пристигнување на заразени патници од Катар

Слободен печат

Во Вашингтон шести ден протести против расизмот и полициското насилство (ВИДЕО

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Инспектори спречени да направат контрола во угостителски објект, внатре бил претседател на политичка партија (ВИДЕО)

Слободен печат

Армијата ќе учествува на мировна операција во Либан

Слободен печат

Фрчкоска: Ја однеле Јанева во ДЗР без никаква најава, не и биле овозможени нејзините права

Слободен печат

Меланија се насмевна по барање на Трамп, повеќе не изгледа како киднапирана покрај него (ВИДЕО)

Слободен печат

Лукашенко ја распушти Владата на Белорусија

Слободен печат

Филипче: Рестрикцијата на движењето дополнително ќе помогне во идентификување на контактите

Слободен печат