Чави и фрли ракавица во лице на сегашната управа на Барселона

Клупската легенда повторно ги критикуваше челниците на каталонскиот клуб.

За каталонските медиуми не е прашање дали, туку кога легендата на клубот, Чави Ернандез ќе се врати во Барселона и тоа како тренер.
Самиот Чави не крие дека тоа е негова најголема желба но тоа сака да го направи на вистинскиот исправен начин.

– Дефинитивно моја најголема желба е да се вратам во Барселона и возбуден сум од самата помисла на тоа. Но, сакам да го направам на вистински начин така што ќе започнам проек од почеток и каде одлуките ќе бидат само мои. Не сакам никј да ми се меша во мојата работа -изјави Чави.

Овие зборови се упатени кон актуелната управа на Барселона која во јануари откако му даде отказ на Ернесто Валверде, преговараше со Чави. Легендарниот фудбалер ја одби понудата на спортскиот директор Ерик Абидал, кој потоа јавно го нападна Чави.

Прочитајте и...  Георгиевски е најдобро десно крило во Романија

– Исто така би сакал да соработувам со луѓе во кои имам доверба, кои се лојални и кои се важни имиња во историјата на Барселона. Зборувам за луѓе како што се Карлес Пујол, Жорди Кројф, првиот е поранешен капитен, а вториот има големо искуство и е вистински бизнисмен. Неговиот татко Јохан Кројф е најважниот човек во историјата на Барселона. Доколку фудбалот е религија, тогаш Јохан Кројф е бог – додава Чави.

Прочитај повеќе

Монтирано навивање на дербито Дортмунд-Баерн! (ВИДЕО)

Слободен печат

ФК Ренова: Што ќе се случи доколку има позитивен играч на Ковид-19?

Слободен печат

Денот кога Роналдо немаше решение за Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат

„Бип бип“: Фудбалскиот свет импресиониран од брзината на Дејвис! (ВИДЕО)

Слободен печат

Бундеслига: Баерн чекор поблиску до титулата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Стружани го дезинфицираат стадионот пред тренинзите и мечевите (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Величковски: Ни недостасува спортскиот тимски дух, комуникација и дружење

Слободен печат

Њукасл преговара со Барселона, но и со Гвардиола!

Слободен печат

Лео Меси како во најдобрите денови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Каков потег од Шкотска: Навивачите одлучуваат за иднината на фудбалерите!

Слободен печат

Роналдо има талент и за други спортови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Добри вести за Златан, повредата не е сериозна

Слободен печат