Чаловски од ЈАДРО: Доколку не сме доволно искрени и не ги претставуваме работите со едно критично око, нема шанса да преживееме како општество

ЈАДРО – асоцијација на независната културна сцена е непрофитна, инклузивна, партиципативна и застапувачка платформа. Цело ова време се стремиме да го зајакнеме независниот културен сектор и неговото влијание врз креирањето и практикувањето на културните политики, со цел да ги поттикнеме процесите на демократизација во културата и пошироко, во општеството и во граѓанскиот сектор.

-Создаваме програма и соддржина која треба да предизвика, да понуди дијалог, да не ги кочиме работите. Сите сме заедно во убавите и во неубавите нешта, но сметам доколку не сме доволно искрени и не ги претставуваме работите со едно критично око, мислам дека нема жанса да преживееме како општество, изјави за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, Јане Чаловски од ЈАДРО, асоцијација на независната културна сцена.

Прочитајте и...  Роман Головченко е новиот премиер на Белорусија

-Асоцијата е дом на педесетина членови. Членки се невладини здруженија поврзани со културата, неформални групи, поедници од граѓанскиот сектор, вели Чаловски и додава дека пред месец и пол спровеле анкета за вонредната ситуација која се однесува на ефектот на пандемијата врз животот и работата на уметниците и културните работници од независната културна сцена во Република Северна Македонија.

Испитаниците кои одговорија на прашалникот претставуваат широк спектар на културни работници и уметници кои спроведуваат или се дел од независни или институционални програми за култура во различни градови во Македонија и делуваат во повеќе области (некогаш и истовремено). Најмногубројни се чинителните на дејност кои се идентификуваа со областа музика вкупно 73 (односно 56.2%), додека интересен е заклучокот дека приличен број се идентификува со интердисциплинарни практики вкупно 29 (односно 22.3%) со што потврдува дека испитаниците може да бидат афектирани негативно во повеќе специфични области (од креативно пишување до едукација, области кои се под 5%).

Прочитајте и...  Анкета: Се намалува довербата на Швеѓаните во способноста на Владата за справување со коронавирусот

 

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат