7 C
Скопје

Чајот од оригано идеален за ублажување на кашлица и искашлување на слузта

Одличен е за ублажување на симптомите на зимските болести, но тоа не се сите придобивки на овој ароматичен чај.

Чајот од оригано е идеален природен лек за ублажување на многу здравствени проблеми. Ливчињата на ова ароматично растение може да се консумираат свежи или сушени во форма на чај и во оваа форма се вистински еликсир во случај на грип, кашлица и трахеитис.

За дишните патишта

Ориганото е зачинска и лековита билка која има антисептично дејство, ги подобрува дигестивните процеси, го стимулира искашлувањето на слузта и ги ублажува грчевите. Со други зборови, тој е одличен сојузник за лекување на голем број секојдневни болести, а особено на проблеми со дишните патишта. Се препорачува во случај на настинка, грип, кашлица, трахеитис и бронхитис, но овој напиток е корисен и за ублажување на ждригавица, киселини во желудникот и дигестивни проблеми.

Прочитајте и...  Наркоман и златна рипка

Го чисти организмот, ги смирува грчевите и ја ублажува кашлицата, а ако се нанесе во форма на облога на болните места, помага во намалување на воспалението и болките во зглобовите и коските.

Благодарение на неговата способност да ги ублажува грчевите, ориганото е исклучително корисна билка во случај на грчеви во желудникот, надуеност и дигестивни проблеми, генерално. За да постигнете моментален ефект на смирување, препорачливо е да пиете топол чај, и тоа во мали голтки.

За искашлување и како антисептик

Ова растение е моќен природен антисептик кој одлично го чисти организмот, истовремено зајакнувајќи го имунитетот. Чајот од оригано е пожелен пијалак за сите оние кои страдаат од кашлица, трахеитис или гастроинтестинални проблеми. Дејствува и како моќен експекторанс и помага при исфрлање на слузта од дишните патишта. За оптимален ефект, се препорачува да пиете врел чај, по можност зачинет со лажичка мед.

Прочитајте и...  Борис Новковиќ стана татко по четврти пат: Среќен сум, сè помина добро

Ориганото е делотворно средство против цревни паразити и габички, а екстрактот од оваа билка може да се зема како природен антимикотик.
Чајот од оригано го снабдува организмот со витамин Ц и може да се смета за вистински еликсир за убавина. Природно ги неутрализира слободните радикали и спречува стареење на кожата и помага таа да остане затегната и младешка.

Како се подготвува

За подготовка на чај од оригано треба да се користи врела вода. Ставете две лажици ливчиња од оригано или иста количина исушени цветови во зовриена вода и оставете ги да отстојат најмалку 10 минути. Пред консумирање, процедете. За уште подобар вкус и ефект пожелно е да додадете лажичка мед. За лекување на грип и други зимски болести, се препорачува да пиете најмалку 2 чаши топол чај на ден.

Прочитајте и...  Мик Џегер го слави крајот на карантинот со нова песна со Дејв Грол

Луѓето кои страдаат од дигестивни проблеми можат да пијат млак чај по главните оброци во текот на денот, додека оние кои страдаат од грчеви во желудникот или болки во зглобовите, чајот можат да го пијат само повремено, по потреба.

Поврзани вести

ФОТО | Седа коса, а таа непрепознатлива: Погледнете каква промена претрпе убавата Белучи за новата улога

Слободен печат

Реченици кои треба да ги избегнувате на интервју за работа

Слободен печат

Адвокатот на Вајнстин тврди: Тој е веќе речиси слеп, му испаѓаат и забите

Слободен печат

Чоколадо, грозје, коски од живина и друга храна која не смее да ја јаде вашето куче

Слободен печат

Поради неа луѓето се самоубивале: Ова е најтажната песна во Југославија која Тито лично ја забранил

Слободен печат

Ковчегот во кој ќе биде погребан принцот Филип е направен пред 30 години: Еве зошто тој е обложен со олово

Слободен печат

Остави Коментар