Чаеви и медиумска пропаганда: Северна Кореја на различен начин се справува со ковид пандемијата

Коронавирус во Северна Кореја
Коронавирус во Северна Кореја / Фото EPA-EFE/KCNA

При неодамнешната посета на аптека, севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун со заштитна маска на лицето ја истакна својата загриженост поради бавната испорака на лековите. Поручниците на севернокорејскиот лидер ставија во карантин стотици илјади „осомничени“ пациенти заразени со ковид-19 и ги повикаа луѓето со благи симптоми да користат чај од лист од врба или орли помине, пишува АП.

И покрај она што севернокорејската пропаганда го опишува како сеопфатен напор, стравот е огромен меѓу граѓаните, велат дезертерите во Јужна Кореја кои имаат контакти во соседната земја. Некои надворешни набљудувачи се загрижени дека избувнувањето може да се влоши, особено кај голем дел од сиромашните и невакцинираните, кои останаа без доволно болничка нега, и покрај тоа што веќе се мачат да си ги дозволат дури и едноставните лекови.

„Севернокорејците знаат колку луѓе умреа низ светот поради ковид, така што се плашат дека и тие ќе ги загубат блиските“, рече Канг Ми-Џин, севернокорејска дезертерка.

Откако пред една недела ја потврди, како што ја нарече својата прва домашна епидемија на ковид-19, Северна Кореја сега се бори да се справи со зголемената здравствена криза што ја засили вознемиреноста на јавноста поради вирусот за кој претходно тврдеше дека не е присутен на нејзина територија.

Недостиг на лекови, медицински персонал и вакцини

Одговорот кон пандемијата на земјата се чини дека е во голема мера фокусиран на изолирање на сомнителни пациенти. Тоа можеби е сè што навистина може да направи, бидејќи на земјата и недостигаат вакцини, антивирусни апчиња, единици за интензивна нега и други медицински средства што обезбедија милиони болни луѓе во другите земји да преживеат.

Севернокорејските здравствени власти соопштија дека треската која брзо се шири од крајот на април убила 63 луѓе и заболела околу 2 милиони други, додека околу 740.000 остануваат во карантин. Претходно оваа недела, Северна Кореја соопшти дека нејзиниот вкупен број ковид-случаи изнесува 168 и покрај зголемените случаи на треска. Многу странски експерти се сомневаат во бројките и веруваат дека обемот на епидемијата е недоволно пријавен за да се спречат јавните немири кои би можеле да му наштетат на раководството на Ким.

Државните медиуми соопштија дека милион јавни работници биле мобилизирани за да ги идентификуваат сомнителните пациенти. Ким Џонг Ун, исто така, нареди распоредување на армијата за поддршка на испораката на лекови до аптеките, непосредно пред да ги посети аптеките во Пјонгјанг.

Државните медиуми им делат совети на граѓаните

Северна Кореја, исто така, користи државни медиуми – весници, државна телевизија и радио – за да им понуди совети за справување со вирусот на граѓаните, од кои повеќето немаат пристап до интернет и странски вести.

„Клучно е да го најдеме секој човек со симптоми на треска за да може да биде изолиран и лекуван, за суштински да ги блокираме местата каде што може да се шири заразната болест“, рече Рју Јонг Чол, официјален претставник во антивирусниот штаб на Пјонгјанг.

Државната телевизија емитуваше информативни реклами на кои се прикажуваат анимирани ликови кои ги советуваат луѓето да одат на лекар ако имаат проблеми со дишењето, плукаат крв или се онесвестуваат. Тие исто така објаснуваат кои лекови може да ги земаат пациентите, вклучително и домашни лекови како што е чајот со мед. Главниот весник во земјата, Родонг Синмун, ги советуваше луѓето со благи симптоми да сварат 4 до 5 грама листови од врба или орли помине во топла вода и да пијат три пати на ден.

„Нивните упатства воопшто немаат смисла. Тоа е како владата да бара од луѓето да контактираат со лекарите само ако имаат потешкотии со дишењето, што значи непосредно пред да умрат“, рече поранешниот севернокорејски земјоделски функционер Чо Чунг Хуи, кој побегна во Јужна Кореја во 2011 година. „Срцето ме боли кога мислам за брат ми и сестра ми во Северна Кореја и нивните страдања“.

Уништена економија

Од 12 мај, Северна Кореја го забрани патувањето меѓу регионите, но не се обиде да наметне посериозни заклучувања имитирајќи ја Кина. Економијата на Северна Кореја е кревка поради затворањето на границите од пандемијата и децениското лошо управување, така што земјата поттикна да се забрзаат земјоделството, градежништвото и другите индустриски активности.

Канцеларијата на Високиот комесар на ОН за човекови права оваа недела изрази загриженост за последиците од карантинските мерки на Северна Кореја, велејќи дека изолацијата и ограничувањата за патување ќе имаат страшни последици за луѓето кои веќе се борат да ги задоволат своите основни потреби, вклучително и добивање доволно храна за јадење.

„Децата, доилките, постарите луѓе, бездомниците и оние кои живеат во поизолирани рурални и погранични области се особено ранливи“, се вели во соопштението на канцеларијата.

Никој не знае кога всушност се појави ковид во Северна Кореја

Дезертерите во Јужна Кореја велат дека се грижат за своите најблиски во Северна Кореја. Тие, исто така, се сомневаат дека ковид-19 веќе се проширил во Северна Кореја дури и пред нејзиното официјално прифаќање на избувнувањето.

„Татко ми и брат ми се уште се во Северна Кореја и многу се грижам за нив бидејќи не беа инокулирани и нема многу лекови таму“, рече Канг На-ра, кој побегна во Јужна Кореја кон крајот на 2014 година.

Дезертерката Чои Сонг-јук вели дека кога последен пат и се јавила нејзината сестра фармер во Северна Кореја во февруари, таа рекла дека нејзината ќерка и многу соседи биле болни со симптоми слични на коронавирус, како што се висока температура, кашлање и болки во грлото.

„Се чувствувам толку тажно. Сакам повторно да се слушнам со сестра ми бидејќи таа ќе остане без храна“, рече Чои, која ја напушти Северна Кореја во 2015 година.

Само владејачката елита ги користи модерните болници

Во последниве години, Ким Јонг Ун изгради некои модерни болници и ги подобри медицинските системи, но критичарите велат дека тоа е најмногу за владејачката елита во земјата и дека бесплатната социјалистичка медицинска услуга е во хаос. Неодамнешните дезертери велат дека сега има многу лекови од домашно производство на пазарите, но тие имаат проблеми со квалитетот, па луѓето претпочитаат јужнокорејски, кинески и руски лекови. Но, странските лекови се обично скапи, па сиромашните луѓе, кои се мнозинство од населението на Северот, не можат да си ги дозволат.

„Ако сте болни во Северна Кореја, често велиме дека ќе умрете“, рече Чои.

И покрај избувнувањето, Северна Кореја јавно не одговори на јужнокорејските и американските понуди за медицинска помош. Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус изјави во вторникот дека светската организација „е длабоко загрижена од ризикот од понатамошно ширење“ во Северна Кореја и недостатокот на информации за избувнувањето.

Видео на денот