Целосен колапс на криптовалутите низ светот: Ова е „совршената бура“ од страв и паника

крипто биткоин
Илустративна фотографија / Архива на Слободен печат

Во 2022 година, на Волстрит беа збришани повеќе од седум трилиони долари од пазарната вредност на најликвидните акции во кошницата на индексот S&P 500. Покрај тоа, хаосот на Волстрит беше проследен со оној на пазарот на криптовалути. Цената на биткоинот падна на најниската точка од 2020 година, а повеќе од 300 милијарди долари се збришани со падот на цените на криптовалутите од понеделникот, што аналитичарите го нарекоа „совршена бура“ од страв и паника.

Распадот на TerraUSD, еден од најголемите стабилни коини во светот, во четвртокот предизвика шок на пазарите на криптовалути, туркајќи уште еден голем стабилкоин – тетер под доларот, испраќајќи го и биткоинот до најниската вредност за последниве 16 месеци. Криптовалутите се збришани во распродажбата на средствата со поголем ризик, што се засили оваа недела бидејќи податоците покажаа дека инфлацијата во САД е вжештена, продлабочувајќи ги стравувањата на инвеститорите за економското влијание на агресивното затегнување на централната банка.

Распродажбата ја симна комбинираната пазарна вредност на сите криптовалути на 1,2 трилиони долари, помалку од половина од она што беше минатиот ноември, покажуваат податоците од CoinMarketCap.

Биткоинот, најголемата криптовалута по пазарна вредност, достигна најниско ниво од 25.401,05 долари во четвртокот, што е најниско ниво од 28 декември 2020 година, пред да се опорави малку подоцна во сесијата за да тргува рамномерно. Во изминатите осум сесии најмоќната криптовалута загуби повеќе од една четвртина од својата вредност, или околу 10.700 долари, и е намален за 37% досега оваа година, тргувајќи далеку под врвот од 69.000 долари што го достигна во ноември 2021 година.

Етер, втората по големина криптовалута во светот, падна на најниско ниво од јуни 2021 година, потона до 1.700 долари.

Падот на криптовалутите е дел од поширокото повлекување од ризичните средства, поттикнати од зголемените каматни стапки, инфлацијата и економската несигурност предизвикана од руската инвазија на Украина. Овие фактори го влошија таканаречениот „пандемски мамурлак“ кој започна кога се врати во нормала во Соединетите држави, што им наштети на цените на акциите на компаниите како што се Zum и Netflix, кои напредуваа за време на карантинот.

Колку долго би можел да трае колапсот на криптовалутата сè уште не е јасно. Цените на криптовалутите обично се опоравуваат од големите загуби, иако во некои случаи беа потребни неколку години за да достигнат нови височини.

Видео на денот