• Ви Препорачуваме

ВИДЕО+ФОТО | Еко-катастрофа: Тивко умира Коселска рекa, наместо риби – мали хидроцентрали

Матна, непроѕирна каллива вода деновиве тече низ Коселска река. Поточно, низ она што некогаш беше река, бидејќи сега таа е само еден помал поток, а за некогашната бујност на нејзините води сведочат и исушените дрвја околу коритото. Во рибникот на Тони Јованоски кај село Куратица пастрмките излегуваат на површина и се борат за кислород. „Мислам …

ВИДЕО+ФОТО | Еко-катастрофа: Тивко умира Коселска рекa, наместо риби – мали хидроцентрали Read More »

Заев: Наместо ѕидови денеска изградивме нови мостови

Нашите народи, пред себе имаат ист пат. Имаме иста визија и исти вредности. Тоа се европските вредности. Одиме по истиот пат, заедно, напред, поврзани. Балканот доволно долго беше опкружен со ѕидови. Наместо ѕидови денеска изградивме нови мостови, рече македонскиот премиер Зоран Заев на заедничката прес-конференција по одржувањето на „Економскиот форум за регионална соработка“. Тој ја …

Заев: Наместо ѕидови денеска изградивме нови мостови Read More »

Новото име на регионалната иницијатива е „Отворен Балкан“

„Отворен Балкан“ е новото име на регионалната иницијатива што досега беше неформално нарекувана како „Мал шенген”, а истото беше објавено на Регионалниот економски форум што денес се одржува во Скопје. По економската дебата на форумот, следеше церемонија на потпишување на два меморандума за разбирање и еден меѓудржавен договор. Беа потпишани Договор за соработка за заштита …

Новото име на регионалната иницијатива е „Отворен Балкан“ Read More »

Интервју со Рикардо Виан Меркес, генерален директор на Галеника

Препознатлив бренд, но како нов регионален голем играч со ново модерно лого го зајакнува своето присуство на македонскиот пазар. Српската фармацевтска компанија „Галеника“, која по приватизацијата во 2017 година стана дел од бразилската НЦ Група, во која спаѓа и ЕМС – една од најголемите фармацевтски компании во Латинска Америка, повторно се воспоставува  на нашиот пазар …

Интервју со Рикардо Виан Меркес, генерален директор на Галеника Read More »

Собраниска ферија: Европското знаменце не им помогна на должниците, на тутунарите и на екологистите

Усвојувањето на законите за материјално обезбедување на стечајците, за финансиска поддршка за откупот на тутунот од ланската реколта, за отпис на камати и репрограмирање долгови, за еколошка такса, ќе го чека септември. Во деновите пред продолжениот викенд за 2 Август, пратениците успеаја да го усвојат ребалансот, а последна закажана седница за в петок е за …

Собраниска ферија: Европското знаменце не им помогна на должниците, на тутунарите и на екологистите Read More »

Полицаецот кој упадна во американскиот Конгрес купил 37 пиштоли

Полицаецот од Вирџинија, Томас Робертсон, кој беше отпуштен откако упадна во Капитол за време на немирите на 6 јануари, со одлука на федерален судија, ќе остане во притвор до судење, затоа што купил 37 пиштоли и голема количина муниција, а на интернет давал поддршка за политичкото насилство. Робертсон, поранешен воен резервист и полицаец е еден …

Полицаецот кој упадна во американскиот Конгрес купил 37 пиштоли Read More »

Тргнете ги рацете од теквондистот

Денот по утрото се познаваше во земјата на изгрејсонцето во тие мугри на 27 јули 2021 (патем, 38-ми роденден на Горан Пандев, уште една спортска легенда што ни го разубави ова лето). Сите што се разбудија порано за да видат на ТВ-екраните колку бил сериозен теквондистот Дејан Георгиевски, кога, „мртов ладен“ изјавуваше, заедно со тренерот …

Тргнете ги рацете од теквондистот Read More »

Изборниот праг преголем за малите партии и за независните кандидати!

Помалите партии и групите граѓани што сакаат да се вклучат во изборите за локална власт бараат да се спушти цензусот, односно прагот од два процента за независните и три за отворените листи од вкупниот број гласачи во општината. Тие сметаат дека со овие услови се штитат големите партии и се оневозможува демократизацијата на изборниот процес. …

Изборниот праг преголем за малите партии и за независните кандидати! Read More »

ДКСК му одговори на Заев: Третиот ешалон не вработува и не води тендери

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) води постапки против пратеници, министри, директори и членови на надзорни и управни одбори кои ја злоупотребиле својата функција во области во кои не може да одлучува третиот ешалон од власта, велат од ДКСК. Оттаму ја коментираа изјавата на премиерот Зоран Заев дека не е откриена корупција кај високите …

ДКСК му одговори на Заев: Третиот ешалон не вработува и не води тендери Read More »