6 C
Скопје

Категорија: Ви Препорачуваме

Вести Ви Препорачуваме Македонија

По одлуката на Владата за електронски учебници, родителите реагираат: Наместо бесплатни книги, сега ќе даваме пари за принтани

Михаило Донев
Владата на последната седница ги усвои измените во Законот за учебници предложени од МОН според кои учениците до трето одделение ќе учат од печатени учебници,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Сведоштво: Болничкиот таксиметар чукаше, се задолжив за да му го продолжам животот на татко ми

Даниела Трпчевска-Зафировска
Скопјанецот Звонко Глигоровски неколку месеци по прележувањето на Ковид-19 сѐ уште ги чувствува последиците од болеста. Освен што не може целосно да си ја поврати...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Костовски: Носењето свирчиња во Парламентот покажа дека некој вчера бил подготвен за театралност

Очигледно повторно ја имаме таа политика на создавање атмосфера колку полошо толку подобро. Токму кога барем малку мислевме дека се намали тој тонус во општеството,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Атанасоски: Приведувањето на Рашковски, доказ дека климата е сменета – судиите и обвинителите се ослободија од стравот да гонат високи владини функционери

Слободен печат
Нашата јавност не е научена да се апсат функционери од актуелна владејачка гарнитура, во моментот додека нивната партија е на власт. Обично секогаш сме имале...
Ви Препорачуваме Хроника

ОЈО за случајот „Рашковски“: Под истрага се четири лица за набавка на софтвер

Горан Наумовски
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден донесе Наредба за спроведување истражна постапка...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Силвана Костиќ од Скопје крајно разочарана од институциите: Во пандемија ми ја укинаа туѓата нега, нови бубрези нема да ми пораснат!

Мирослава Бурнс
Силвана Костиќ од Скопје е пациентка на дијализа 21 година. На почетокот, морала да поднесува документи за добивање надоместок за туѓа нега од 4.500 денари...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ВИДЕО | Андоновиќ: Вооружените напади во САД добиваат епидемиски размери – масовна пукотница во американскиот град Индијанаполис

Слободен печат
Најмалку 8 лица се ранети откако едно лице од засега непознати причини влегол во аерoдромскиот магацин на Федекс и почнал да пука врз тамошните вработени...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Распадот на Југославија беше најстрашниот цивилизациски пораз

Срѓан Ивановиќ
Смртта на Ѓорѓе Балашевиќ нè потсети на сите добри работи кои ги загубивме со распадот на Југославија. Но, деновиве дознавме дека бившата држава не била...
Ви Препорачуваме Колумни

„Грмушката“ на Јанезовиот „зајак“

Сашо Орданоски
Пред да почнат големите импровизации и надарените анализи за последиците од „нон-пејперот на Јанез Јанша“ со кој се предлага комплетно, ново прекројување на балканските граници,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Инаетот на опозицијата ги остави граѓаните без плати

Љубиша Николовски
Шеснаесет илјади граѓани останаа без своите плати предвидени со петтиот пакет владини мерки, а компаниите без ветената помош, само поради инаетот на опозициските партии. Имено,...