Категорија: Скопје

Вести Скопје

Шилегов ќе ги учи скопјани како да фрлаат ѓубре

Слободен печат
Фрлај го отпадот од 19.00 до 22.00 часот, користи затворени пластични кеси, одвој го пластичниот и стаклениот отпад, се дел од упатствата на летоците, кои,...
Вести Скопје

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје

Слободен печат
Утре во Скопје од 13 часот ќе биде воведен посебен режим на сообраќај поради најавен протестен марш, што ќе започне од паркот во Чаир. –...
Вести Скопје

Социјални пакети за 110 домаќинства од скопски Карпош

МИА Агенција
Во Општина Карпош вкупно 110 социјално загрозени домаќинства денеска добија социјални пакети со прехранбени продукти и средства за хигиена, во пресрет на Денот на Општина...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

На Шилегов Скопје не му личи на депонија

Депонии во Ново Село, Визбегово, Горно Лисиче, Карпош, Злокуќани, Вардариште, а на градоначалникот Петре Шилегов Скопје не му личи на депонија. Тој денеска, на прашање...
Вести Скопје

„На точак“ со отворено писмо до Град Скопје: Поставеноста на новите контејнери е лоша за граѓанската мобилност

Слободен печат
Граѓанското здружение „На Точак“ испрати отворено писмо до Град Скопје во кое пишува за проблемите со кои се соочуваат велосипедистите со поставеноста на новите контејнери....
Вести Скопје

Од утре жичницата на Водно ќе работи до 17 часот

МИА Агенција
Од утре почнува зимското работно време на жичарницата на Водно. Како што соопшти ЈСП – Скопје, Жичарницата ќе работи од 10 до 17 часот. Последното...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

ДЕПОНИЈА КАЈ ПЕШАЧКИОТ МОСТ НА ВАРДАР ВО ЗЛОКУЌАНИ: Надлежните не можеле да видат кој фрла ѓубре

Максимално дозволената концентрација на ПМ10 честички, пропишана на 50 микрограми на метар кубен воздух, денеска не е надмината никаде. Во 8 часот во Центар, според...
Вести Скопје

Шилегов се оградува за загадувањето, три децении немало грижа

Слободен печат
Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, се оградува дека метрополата ги живее последиците од, како што вели, тоталната негрижа за Градот и на животната средина во...
Вести Ви Препорачуваме Скопје Слободна ТВ

Мрши од умрени животни и долна облека расфрлени низ Скопје (ВИДЕО)

Скопје е меѓу првите три најзагадени градови во светот. Чистиот воздух кој во предизборната кампања на локалните избори 2017 го ветуваше тогашниот кандидат за градоначалникот...
Вести Скопје

Без струја дел од корисниците во неколку скопски општини

Слободен печат
Без електрична енергија утре во одреден период од денот ќе останат жителите на делови од општините Кисела Вода, Карпош, Сопиште и Ѓорче Петров, информираат од...