Категорија: Скопје

Вести Скопје

„Насилството раѓа насилство, сопри го, не го разгорувај“ кампања за стопирање на меѓуврсничко насилство

Под мотото „Насилството раѓа насилство“ денеска започна кампања за спречување на насилството од каков било вид, со посебен осврт на меѓуврсничкото насилство и говорот на...
Вести Скопје

Не го фрлајте мебелот кај ќе стигнете, јавете се на телефон и ќе ви го земат од дома

Општина Карпош и ЈП Комунална хигиена денеска ги потсетија граѓаните кабастиот одпат соодветно да го депонираат. Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев и директорот на...
Вести Скопје

Продолжува изградбата на ООУ „Димитар Македонски” во Аеродром

Слободен печат
Изградбата на ООУ „Димитар Македонски” во општина Аеродром продолжува со средства од буџетот планирани за 2020 и 2021 година. Јавната набавка ќе чини над 950...
Вести Скопје

На први декември, Скопје ќе блесне во новогодишен сјај

Фирмата „Линк Медиа“, која го доби тендерот за новогодишно украсување на Скопје, која ја доби отворената јавна набавка за изработка и реализација на проект за...
Вести Скопје

Општина Чаир контра Шилегов: Надвозникот на Бит пазар е добар, Шилегов да го затвори дивиот премин

Во обид да се реши хаосот околу Бит пазар општина Чаир во 2009 година го изгради пешачкиот мост кој ги поврзува двете страни на булеварот...
Вести Скопје

Наместо паркинг, од сега пред Пошта ќе има пешачка патека

Град Скопје и ЈП Паркови и зеленило денеска промовира нов модел на работа на претпријатието. Тоа што почнало како пилот проект, според директорот на ЈП Паркови...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Шилегов: Со запленетите пари од ВМРО- ДПМНЕ, ќе ги отстраниме бродовите во Вардар

ВМРО- ДПМНЕ е најбогата партија во Европа, со нивните пари, откако ќе им биде запленет имотот, ќе ги обештетиме сопствениците на галиите во Вардар,  а...
Вести Скопје

Шилегов: На булеварот на Бит Пазар ќе никнат јапонски цреши

Слободен печат
Улицата „Максим Горки“ вчера ги доби назад ветените 18 нови стебла јапонски цреши, на местото на оние што во петокот беа исечени, а сега градоначалникот...
Вести Скопје

GREEN LOVE забава во Ѓорче- од собраните средства ќе се купат садници

Преку поддршка на забавата за млади која се организира на иницијатива на двајцата Ѓорчепетровци Никола Цветковски и Иван Марковски, општина Ѓорче Петров ќе ја подобрува...
Вести Скопје

Шилегов посака добра ноќ: „Завист ваља и заслужити“

Слободен печат
Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, на својот Фејсбук-профил им поскака добра ноќ на своите следачи со сиховите од песната „Ацо Брацо“ на српскиот кантавтор...