12.8 C
Скопје

Категорија: Скопје

Скопје

Шилегов: Со реализација на проектот „Паметен град” Скопје ќе стане модерна престолнина

МИА Агенција
Со реализација на проектот „Паметен град” Скопје ќе стане модерна престолнина, каде што основен двигател се напредните информатички технологии. Тоа подразбира систематски собирани, корисни информации,...
Скопје

Град Скопје апелира општина Сарај да постапи согласно законот за дивите платформи на Матка

Слободен печат
Град Скопје денеска ја повика општина Сарај да постапи согласно законските надлежности во однос на дивите платформи на Матка. – Градот Скопје ја охрабрува општината...
Скопје

Објавен конкурс на Град Скопје за најголем придонес во заштитата на животната средина

Слободен печат
Град Скопје распиша јавен конкурс за избор на најеколошка компанија, најголем придонес во областа на животната средина, најубаво уреден двор на куќа, зграда или институција,...
Скопје

Општина Центар нема да се откаже од мораториумот

Алек Стојковски
Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ на денешната прес-конференција во општината изјави разочарување во однос на одлуката што беше донесена од страна на Уставниот суд...
Вести Скопје

Повеќе скопски села и населби утре без струја

МИА Агенција
Без електрична енергија утре од 8.30 до 9.30 часот ќе бидат дел од корисниците од улицата „Тодор Александров”, на потегот од Турската амбасада до улицата...
Вести Скопје

Осум сообраќајки во Скопје, загина пешак

МИА Агенција
Еден пешак загинал, три лица се здобиле со тешки телесни повреди, а шест лица со лесни телесни повреди во осум сообраќајни незгоди од вкупно 13...
Вести Скопје

Осум автобуски линии ќе возат по изменета траса

Слободен печат
Од денеска (20.03.2019 година) поради асфалтирање на коловозот на дел од булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ во Бутел автобуските линии 8, 47, 57, 57А, 59, 61,...
Вести Скопје

Затворен сообраќај за дел од булеварот Христијан Тодоровски Карпош

Слободен печат
Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје ги известува граѓаните дека од денеска 20.03.2019 година, среда, поради изведување градежни активности за асфалтирање...
Вести Скопје

„Градски паркинг” со раст на приходите од јавни паркиралишта и од „пајакот”

МИА Агенција
Јавното претпријатие „Градски паркинг” – Скопје од јавни паркиралишта во 2018 година заработило 147.115.268 денари, што е за 11.686.703 денари повеќе во однос на 2017...