-9 C
Скопје

Категорија: Скопје

Вести Скопје

Реконструкција на патот Јурумлери – Драчево

МИА Агенција
Се реконструира регионалниот пат Јурумлери – Драчево што поминува низ Долно Лисиче. Со реализација на овој проект, како што информира Општина Аеродром, регионалниот пат во Долно...
Вести Скопје

Малите од Аеродром беа насочени кон заштита на животната средина во Капитол мол

Слободен печат
Во насока на јакнење на јавната свест за заштита на животната средина, НУЛА ОТПАД во соработка со Капитол мол и Општина Аеродром ја организираше „Е-КАПИТОЛИЈАДА“...
Вести Скопје

Отстранети сто кубни метри отпад од приватен двор во Лисиче

МИА Агенција
Вкупно сто кубни метри отпад биле подигнати и транспортирани од приватен двор во населбата Лисиче, во рамките на петдневната акција спроведена од ЈП „Комунална хигиена”-Скопје....
Вести Скопје

Денот на шегата одбележан во општина Гази Баба

МИА Агенција
Деца од градинките и од сите 11 основни училишта од општина Гази Баба беа дел од манифестацијата „Априлијада 2019″ што се одржа на плоштадот во...
Вести Скопје

Карпош ќе добие нови паркови и зелени површини

Слободен печат
Повеќе делови од општина Карпош ќе бидат хортикултурно уредени, е договорено на денешната средба на градоначалникот Стефан Богоев и директорот на „Паркови и зеленило” Адријан...
Вести Скопје

Жичарницата на Водно од денеска работи до 18 часот

МИА Агенција
Жичарницата „Милениумски крст” од денеска ќе работи до 18 часот, согласно утврдениот возен ред. Работното време ќе биде од 10 до 18 часот, при што...
Вести Скопје

Прекин во водоснабдувањето во Тафталиџе

МИА Агенција
Поради уличен дефект од Ф-300мм на булевар „Теодосие Гологанов” 90 во населба Тафталиџе од девет часот изутринава ќе има прекин во водоснабдувањето за корисниците на...
Вести Скопје

Априлијада „Скопје се смее“ на скопскиот плоштад

МИА Агенција
Детски културен центар „Карпош” и Град Скопје денеска на плоштад Македонија ќе организираат детска журка, априлијада „Скопје се смее” за сите училишта, градинки, деца, тинејџери...
Вести Скопје

АХВ: Во „Лајка” да има боксови и за коњите заловени на градските улици

МИА Агенција
Како дел од активностите за решавање на проблемот со бездомните кучиња, утре во Скопје доаѓаат претставници од британското Кралско здружение за заштита на животни од...
Вести Скопје

Трчајте за здравје, учествувајте во Авицена женската трка

Слободен печат
Во недела, на 31 март, во Скопје ќе се одржи седмата по ред АВИЦЕНА ЖЕНСКА ТРКА со единствена цел – Превенцијата од заболувањата да ја...