Категорија: Скопје

Вести Скопје

Пожарот кај спортскиот центар „Борис Трајковски“ бил подметнат

Слободен печат
Општина Карпош започнува со акција за уредување и оградување на опожарениот потег долж кејот на Вардар, како и на други, покритични делови во овој дел...
Вести Скопје

Општина Бутел ќе формира Деловен клуб

МИА Агенција
Градење на партнерството кое треба да овозможи ефективна соработка помеѓу Општина Бутел и деловната заедница за создавање поволни услови за водење бизнис, предвидува Меморандумот кој...
Вести Скопје

Реконструкција на дел од улица „Бранислав Нушиќ“ во Карпош 1

Слободен печат
Денеска се асфалтираше уште еден дел во должина од 100 метри од улицата „Бранислав Нушиќ“, во урбаната заедница Карпош 1, на потегот од улица „Никола...
Вести Скопје

Георгиевски: Општина Гази Баба воведува обезбедување во сите основни училишта и градинки

МИА Агенција
Од 15 април стартува физичкото обезбедување во сите 11 основни училишта и двете градинки, вклучувајќи ги сите нивни 10 објекти, за што трошокот ќе го...
Вести Скопје

Општина Карпош одржа инфо-сесија за картичките „Мој Карпош”

МИА Агенција
На денешната инфо-сесија, пензионерите од Општина Карпош се информираа за картичката за попусти и бенефиции во повеќе од 250 субјекти на територија на Карпош. Попусти...
Вести Скопје

Утре без струја делови од општините Илинден, Студеничани, Карпош и Кисела Вода

МИА Агенција
Заради планирани технички зафати во дистрибутивната електромрежа во Град Скопје, утре без струја ќе бидат делови од општините Илинден, Студеничани, Карпош и Кисела Вода. Како...
Вести Скопје

Шилегов: Заштитата на животната средина е поле со отворени можности за соработка

Слободен печат
Градоначалникот Шилегов денеска присуствуваше и се обрати на бизнис-форумот меѓу Република Северна Македонија и Чешката Република што се одржува во просториите на хотелот „Хилтон“. – Заштитата на...
Вести Скопје

Реконструкција на патот Јурумлери – Драчево

МИА Агенција
Се реконструира регионалниот пат Јурумлери – Драчево што поминува низ Долно Лисиче. Со реализација на овој проект, како што информира Општина Аеродром, регионалниот пат во Долно...
Вести Скопје

Малите од Аеродром беа насочени кон заштита на животната средина во Капитол мол

Слободен печат
Во насока на јакнење на јавната свест за заштита на животната средина, НУЛА ОТПАД во соработка со Капитол мол и Општина Аеродром ја организираше „Е-КАПИТОЛИЈАДА“...
Вести Скопје

Отстранети сто кубни метри отпад од приватен двор во Лисиче

МИА Агенција
Вкупно сто кубни метри отпад биле подигнати и транспортирани од приватен двор во населбата Лисиче, во рамките на петдневната акција спроведена од ЈП „Комунална хигиена”-Скопје....