16.8 C
Скопје

Категорија: Скопје

Вести Ви Препорачуваме Скопје

Кој промаши, а кој погоди во Центар

Катерина Блажевска
Дали и како е можно елаборатите на Општина Центар за суспензија на урбанистички планови до толку „да ја промашиле темата”? Прашањето се отвори откако стручната...
Вести Скопје

Богдановиќ: Одлуката на Советот на општината беше најисправна, останувам на тој став

Слободен Печат
Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ попладнево изјави дека со добиеното мислење од Министерството за транспорт и врски излегува дека тврдењата на општината се неоправдани,...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

ВИДЕО | Шилегов: Со новата противпожарна скала ќе ги спасуваме и граѓаните кои живеат над петти кат

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на денешната презентација на новата противпожарна скала, изјави дека со придобивките од оваа опрема ќе можат да се спасуваат и...
Вести Скопје

Општина Центар: Со мислењето од Транспорт и врски, немаме основи за суспензија на ДУП-от кај „Холидеј Ин“

Слободен печат
Од општина Центар соопштија дека со доставеното мислење од Министерство за транспорт и врски, тие немале основи за суспензија на ДУП-от кај „Холидеј Ин“. „По...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

На гробиштата во Камник трева до колена, од АД „Бутел“ тврдат редовно се коси

Анета Стојковска
Граѓани се жалат дека гробиштата Камник не се одржуваат редовно, дека тревата не е искосена и не може да се помине по патеките меѓу гробовите....
Вести Скопје Слајдер

ДУП-от кај „Холидеј Ин” не може да се суспендира, бидејќи општина Центар не доставила правилни елаборати

Слободен Печат
Елаборатите за суспензија што ги поднесе Општина Центар до Министерството за транспорт и врски не се изготвени во согласност со одредбите на Законот за урбанистичко...
Вести Скопје

Шилегов: Она по што се разликуваме ние како политичка опција од другите е тоа што ние помалку се фалиме

Слободен печат
Младите се моторот на едно општество, главната движечка сила што влече напред. Но, она што не смееме да си го дозволиме е да ви повторуваме...
Вести Скопје

Улицата „11 Октомври“ во скопски центар ќе биде затворена за сообраќај од 19:00-21:00 часот

Слободен печат
На подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје на вечерва со почеток од 19:00-21:00 часот Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје заедно со единици...
Вести Скопје

Дел од Бит пазар денеска без вода

Слободен печат
Без вода денеска од 12.40 часот се корисниците од улицата „Петре Георгиев” и неколку објекти во близина на поликлиниката „Бит пазар“. Како што соопшти Регионалниот...
Вести Скопје

ФОТО: Пуштена во употреба нова современа детска градинка во Шуто Оризари

Слободен печат
Нова детска градинка „8 Април” со капацитет да згрижи над 300 деца беше пуштена во употреба денеска во општината Шуто Оризари. Таа е енергетски ефикасна,...