Категорија: Регион

Вести Регион

Фрлена рачна бомба кон градоначалникот на Лушње

Слободен печат
Градоначалникот на Лушње, Фатос Туше, и неговата секретарка денеска беа повредени откако во нивната канцеларија беше фрлена рачна бомба. Според информациите, се сомнева дека сторителот...
Вести Регион

Телефонски разговор меѓу Мицотакис – Плакиотакис за киднапираните Грци во Камерун

Слободен печат
Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис телефонски разговарал со министерот за поморство Јанис Плакиотакис за вооружениот напад на грчкиот танкер и киднапираните Грци во Камерун, јави дописничката...
Вести Регион

Ограбена банка во Сараево, крадецот уапсен

Слободен печат
Сараевската полиција денеска уапси еден маж кој во раните утрински часови ограбил банка во населбата Нова Отока. Ограбена е филијалата на банката „Рајфазен”, а во...
Вести Регион

Вучиќ: Не сум се сретнал никогаш со Курти, не ме фасцинира неговиот марксистички пристап

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ рече дека не е оптимист во однос на прашањето за продолжување на дијалогот со Приштина, и причина за тоа според...
Вести Регион

ВООРУЖЕН НАПАД ВРЗ ГРЧКИ ТАНКЕР ВО КАМЕРУН: Киднапирани осум членови на екипажот

Слободен печат
Врз грчкиот танкерот „Happy Lady”, закотвен на пристаништето во Камерун, бил извршен вооружен напад и киднапирани осум членови на екипажот, а еден од нив бил...
Вести Регион Слајдер

Амфилохије одговори на последното предупредување од Марковиќ: Црквата не поттикнува демонстрации

Слободен печат
Митрополитот црногорско-приморски вечерва му одговори на црногорскиот премиер Душко Марковиќ дека Црквата не ги поттикнува демонстрациите, особено не оние насилните, ниту пак на судири со...
Вести Регион

Се нормализира сообраќајот на главниот автопат што ги поврзува Солун и Атина

Слободен печат
По повеќе од три часа, делот од автопатот Атина – Ламиа повторно е отворен за сите возила, а сообраќајот полека се нормализира, откако претходно, поради...
Вести Регион

Рама за „Мал Шенген”: Со ништо на свет не би го изневерил мојот народ во Косово

Слободен печат
Премиерот на Албанија, Еди Рама, пред новогодишните празници се обрати до граѓаните со видео-порака. Рама се потсетува на земјотресот на 26 ноември и посака Новата...
Вести Регион Слајдер

Црногорскиот премиер до митрополитот Амфилохије: Ова е последно предупредување

Слободен печат
Црногорскиот премиер Душко Марковиќ го предупреди денеска митрополитот Амфилохије да не поттикнува немири во Црна Гора. – Ова е последно предупредување до митрополитот Амфилохије да...
Вести Регион Слајдер

Пријава против „непознат сторител“, откако Колинда изјави дека на сопругот му бил нуден статус на бранител

Слободен печат
По изјавата на кандидатката за претседателка на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ, дека на нејзиниот сопруг Јаков му бил понуден статус „бранител”, а тој тоа го одбил,...