Категорија: Регион

Вести Регион Слајдер

Дачиќ: Треба ли Црногорците во Србија, кои ја поддржуваат Подгорица и понатаму да имаат српско државјанство?

Слободен печат
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ по повод новогодишните настани околу црногорскиот Закон за верски слободи и заострувањето на односите меѓу двете држави изјави дека...
Вести Ви Препорачуваме Регион

КОЛИНДА СО НОВ РИТУАЛ: „Баеше“ над гласачката кутија за победа во вториот круг

Слободен печат
Фотографијата која го одбележа гласањето во првиот круг од претседателските избори во Хрватска, е онаа на која Колинда Грабар Китаровиќ зад параванот се држи за...
Вести Регион Слајдер

„Катимерини”: САД трупаат авијација на островот Крит

Слободен печат
Четири американски авиони CVT-22B Osprey и два воени транспортера C-130 Hercules слетале во воената база Суда на островот Крит во четвртокот, објави весникот Катимерини. Според...
Вести Регион

Косово: Повеќе од 16.000 жители се откажаа од државјанство во изминатите три години

Слободен печат
Повеќе од 16.000 косовски граѓани се откажаа од државјанството во изминатите три години, објави РТК, повикувајќи се на извештаи од Министерството за внатрешни работи. Само...
Вести Регион Слајдер

Втор круг од претседателските избори во Хрватска

Слободен печат
Во Хрватска се одржува вториот круг од претседателските избори, седми по ред, со повеќе од 3,8 милиони избирачи кои имаат право на избор меѓу поранешниот...
Вести Регион Слајдер

Песната „Цесарица“ го одбележала детството на Колинда, еве како Милановиќ и возврати (ВИДЕО)

Слободен печат
Во студиото на хрватската Нова ТВ, хрватските кандиднати за претседател,  Зоран Милановиќ и Колинда Грабар – Китаровиќ за последен пат се обидоа да ги освојат...
Вести Регион

Моника Куремади: Однесувањето на Рама кон Косово е анти-албанско

Слободен печат
Претседателката на Социјалистичкото Движење во Албанија, Моника Круемади, го обвини премиерот на Албанија, Еди Рама, дека неговото однесување кон Косово „е видливо анти-албанско“. – Не...
Вести Регион

Косовец уапсен во Србија, реагира Пацоли

Слободен печат
Министерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли, побара од властите во Србија, да го ослободат уапсениот косовски државјанин во петокот, пренесува „ТопЧенел“. Лицето Незир...
Вести Регион Слајдер

Цакај: Не може да има простор за насилство во демократските општества

МИА
Нападот врз црногорската Амбасада во Белград остро го осуди овластениот албански министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај, јави дописничката на МИА од Тирана....
Вести Регион Слајдер

Вучиќ: Нема да одам за Бадник во Црна Гора

Слободен печат
Јасно ви е дека во Црна Гора за Бадник нема да одам, иако таа посета ја подготвувавме, кажа престедателот на Србија Александар Вучиќ по утринската...