Категорија: Регион

Регион

Во Белград 18. граѓански протест „Еден од пет милиони”

Слободен печат
Вечерва во Белград се одржа 18-от граѓански протест „Еден од пет милиони”, што како што и беше најавено започна пред Владата на Србија, но најавеното...
Вести Регион

Жена уапсена на солунскиот аеродром поради трговија со органи

Слободен печат
Цариниците на солунскиот аеродром „Македонија“ во багажот на патничка, која од Москва пристигнала во Солун, пронашле стерилизирани човечки клетки што се користат за кератопластика, односно...
Вести Регион

Српски автобус целосно изгорел во близина на Салцбург

Слободен печат
Српски автобус кој се обраќал на линијата Прокупље-Минхен изгорел во близина на Салцбург.. Во пожарот целосно изгорел автобусот од Куршумлија, пренесуваат локалните медиуми и додаваат...
Вести Регион

Мигранти ја блокираа железничката станица во Атина, бараат отворање на грчко-македонската граница (ВИДЕО)

Слободен печат
Железничкиот сообраќај меѓу Атина и Солун денеска беше прекинат поради протестите на околу 200 баратели на азил, кои ги блокираа шините на главната железничка станица...
Вести Регион

Телефонски разговор на Рама и Ципрас за повторно отварање на преговорите

Слободен печат
Премиерот на Албанија Еди Рама вчера имаше телфонски разговор со премиерот на Грција, Алексис Ципрас. Според официјални извори, тема на разговорот биле подготовувањето на зачленувањето...
Вести Регион

Почна „Големото преселување“ во Истанбул

Слободен печат
Почна преселувањето на аеродромот „Ататурк“ во новиот аеродром „Истанбул“ во Турција. Досега се преместени 38% проценти од вкупниот материјал, а целосното преселување што започна во...
Вести Регион

Грчката полиција во конфликт со мигранти кои тргнаа кон македонската граница (ВИДЕО)

Слободен печат
Грчките медиуми објавија видео од конфликти на грчката полиција и мигранти, сместени во бегалски камп во близина на Солун, кои вчера се упатија кон македонската...
Вести Регион

Дубровник – дестинација за сите годишни времиња (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат
Дубровник секоја година руши рекорди во туризмот, а посебна вредност на вкупните остварувања е во зголемување на туристичкиот сообраќај во месеците вон сезоната. Наш читател...
Вести Регион

Драма во Љубљана: Обид за киднапирање, едно лице убиено

Слободен печат
По драма во градски автобус во Љубљана, убиено е едно лице откако еден човек се заканил дека ќе го киднапира возилото и потоа ќе го...
Вести Регион

По роамингот следува договор за признавање на дипломите на Балканот

МИА Агенција
По договорот за роамингот следуваат натамошни предизвици, односно договор за признавање на дипломите за одредени професии на Западен Балкан, изјави денеска во Белград, генералната секретарка...