Категорија: Регион

Вести Регион

Тензии на протестите во Албанија, судири меѓу демонстрантите и полицијата

Слободен печат
Протестите на албанската опозиција одржани во саботата навечер во Тирана овој пат заврши со судири меѓу полицијата и демонстрантите. МВР на Албанија соопшти дека 5...
Вести Регион

На српските ниви откриени опасни хемикалии што предизвикуваат рак!

Слободен печат
Производите набавени на црниот пазар кои се опасни по здравјето, а се користат во овоштарниците и на нивите, често стигнуваат и во мајчиното млеко. Хемикалиите...
Вести Регион

Почина Мира Марковиќ

Горан Наумовски
Во Москва, Русија денеска почина Мира Марковиќ, сопруга на починатиот српски претседател Слободан Милошевиќ. Таа починала во болница околу 15 часот. Поранешната претседателка на партијата...
Вести Македонија Регион

Договорот од Преспа го отстранува отровот на меѓусебното сомневање

Договорот од Преспа е чесен компромис, ги задоволува националните интереси на двете страни и еднаш засекогаш го отстранува отровот на меѓусебното сомневање, вeли Јоргос Катругалос,...
Вести Регион

Настан кој ги згрози сите: Маж направил ужасно злостоство

Горан Наумовски
Полицајците од станицата Стар Град во Сараево вчера го уапсиле 37-годишниот С.Г. кој е осомничен за кривично дело мачење и убивање животни. За потсетување, апсењето...
Вести Регион

Стотици мртви и ранети во Триполи

Горан Наумовски
Најмалку 121 лице загина, а 561 се повредени за десет дена откако почна офанзивата на либискиот командант Калифа Хафтар врз либискиот главен град Триполи, соопшти...
Вести Регион

Хамас е против новата палестинска Влада

Новата палестинска Влада вчера положи заклетва пред претседателот Махмуд Абас, а ќе ја предводи долгогодишниот мировен преговарач и висок функционер на партијата Фатах, Мухамед Иштаје....
Вести Регион

Стефановиќ: Вучиќ сакаше да се обрати на протестот, ама се откажа поради малиот број луѓе

Слободен печат
Министерот за внатрешни работи на Србија Небојша Стефановиќ, вечерва изјави дека српскиот претседател Александар Вучиќ имал намера да им се обрати на собраните луѓе на...
Вести Регион

Тензично во Тирана: Демонстрантите го пробија полицискиот кордон пред Владата

Слободен печат
Тензична беше ситуацијата вечерва пред Владата во Тирана, откако поголема група од учесниците на протестот на обединетата опозиција го пробија полицискиот кордон. Врз полицијата фрлаа...
Вести Регион

Опозицијата во Србија го одржува најавениот масовен протест (ФОТО)

Слободен печат
По четири месечните протести ширум Србија, денеска во 15 часот во Белград пред Собранието започна најавениот голем протест на опозицијата. Според слободни проценки, пред српското...