Категорија: Регион

Вести Регион

Радев: Од денеска веќе немам доверба во бугарската Влада

Слободен печат
Од денеска официјално немам доверба во Владата, која не дејствува во интерес на бугарските граѓани, изјави бугарскиот претседател Румен Радев во обраќањето до нацијата. –...
Вести Регион

Борел до Курти: Нема алтернатива за дијалогот со Белград

МИА Агенција
Шефот на европската дипломатија, Јосеп Борел, го поздрави формирањето на новата влада на Косово под водство на Албин Курти и повика на што побрзо враќање...
Вести Регион

Во Сараево заедничка молитва за жртвите од војната во БиХ

Слободен печат
Во организација на Меѓурелигискиот совет на Босна и Херцеговина денеска во Сараево ќе се одржи заедничка молитва за четири традиционални религии во оваа земја, во...
Вести Регион

Харадинај: Изборот на новата Влада е добра вест за Косово

МИА
Досегашниот вршител на должноста премиер на Косово Рамуш Харадинај порача дека вчерашниот избор на новата Влада, која ќе ја води Албин Курти, е добра вест...
Вести Регион

Лезбос: По вчерашните инциденти се приведени 40 лица

МИА
За вчерашните инциденти на грчкиот остров Лезбос, за време на протестот на барателите на азил, кои продолжија и во текот на ноќта, но со мал...
Вести Регион Слајдер Утрински Брифинг

Андоновиќ: Србите во Влада која не ја поддржуваат- задолжителен воен рок во Косово и тужба за геноцид

Слободен печат
По 4 месеци колициони натегања Косово вчера ја избра новата Влада . Албин Курти е избран за нов премиер на Косово, за оваа тема во...
Вести Регион

Тачи: Пред нас се многу предизвици

Слободен печат
Косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод формирањето на новата влада,  синоќа оцени дека пред Приштина се голем број предизвици. -По фер и демократските избори Косово...
Вести Регион Слајдер

Построги мерки за превенција и евентуално справување со коронавирусот во Грција

Слободен печат
Построги мерки на влезовите во земјата; формирање Меѓусекторска комисија на ниво на генерални секретари и генерални директори од министерства за подобра координација; овластување на Националната...
Вести Регион

Рама до Кечијанг: Ние сме покрај вас, албанскиот народ е добро запознаен со важноста од солидарност

Слободен Печат
Албанскиот премиер Еди Рама испрати писмо со сочувство до неговиот кинески колега Ли Кечијанг, за животите изгубени како последица од коронавирусот. Во писмото Рама вели...
Вести Регион

Вјоса Османи прва жена претседател на Собранието на Косово

МИА Агенција
Потпретседателката на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) и носителка на листата на таа партија на октомвриските парламентарни избори, вечерва е избрана за претседателка на Собранието...