Регион- Page 3 of 382 - Слободен печат

Category : Регион

Вести Регион

Рама го поздрави договорот за воспоставување авиолинија Приштина-Белград

Слободен печат
Премиерот на Албанија, Еди Рама, го поздрави постигнувањето на договорот помеѓу Приштина и Белград за воспоставување на директна авиолинија. – Со задоволство го поздравувам денешниот...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ за авиолинијата Приштина-Белград: Постигнавме договор без да го признаеме Косово

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, го оцени како многу важно потпишувањето на писмото за воспоставување на авиолинијата Приштина–Белград, за кое, вели Вучиќ, дека е воден...
Вести Регион

Околу 3.300 луѓе во БиХ годишно умираат поради аерозагадувањето

Слободен печат
Околу 3.300 граѓани на Босна и Херцеговина годишно умираат како последица на аерозагадувањето во градовните низ таа држава. Светската банка во Сараево, пак, предупреди дека...
Вести Некатегоризирано Регион

Локализиран пожарот во Белград

Слободен печат
Локализиран е пожарот кој го зафати сплавот „Цунами“ на крајбрежјето на Сава во Белград. Пожарникарите ја завршија интевенцијата во која учествуваа 31 припадник на противпожарната...
Вести Регион

Тачи за авиолинијата Приштина-Белград: Тоа е чекор напред за односите меѓу Косово и Србија

Слободен печат
Косовскиот претседател Хашим Тачи го поздрави најавеното отворање на авиолинијата Приштина – Белград, оценувајќи дека тоа претставува „чекор напред во напорите за нормализација на односите...
Вести Регион Слајдер

НОВИ ДЕТАЛИ: Опожарен сплав во Белград (ВИДЕО)

Слободен Печат
Пожар избил на славот „Цунами“ на кејот на Сава, но немало експлозија и нема повредени, соопшти српското Министерство за внатрешни работи. Пожарот е пријавен околу...
Вести Регион

ЕКСПЛОЗИЈА ВО БЕЛГРАД: Гори сплав на кејот на Сава

Слободен Печат
Опожарен е еден од сплавовите на кејот на Сава во Нов Белград, откако претходно се слушнала и експлозија, јавуваат српските медиуми. Според првичните информации, засега...
Вести Регион

Следната недела гласање за доверба на бугарската Влада – четврто за 12 месеци

Слободен Печат
Бугарската Влада се соочува со гласање за доверба следната недела, откако илјадници луѓе во изминатите два месеца останаа без вода, што предизвика протести во јавноста....
Вести Регион

Харадинај: Отворањето на авиолинијата Белград-Приштина е гигантски чекор кон подобрување на добрососедските односи

Слободен печат
Косово и Србија денеска потпишаа договор за воспоставување дирктна авионска линија меѓу Белград и Приштина. Потпишувањето на договорот го поздрави и премиерот во должност на...
Вести Регион

Русија ќе помогне во ремонтот на шест белоруски авиони кои се донирани на Белград

Слободен печат
Русија ќе и помогне на Белорусија во ремонтот и модернизирањето на шест авиони ловци МиГ-29 на ниво на МиГ-29 М2 за извоз во Србија. Како...