Категорија: Регион

Вести Регион

По синоќешните нови инциденти на грчко-турската граница кај Еврос, утрово ситуацијата мирна

Слободен печат
По синоќешните инциденти, како и оние во текот на ноќта, утрово се смирени тензиите на грчко –турската граница кај Еврос, објавија грчките медиуми, јави дописничката...
Вести Регион Слајдер

Хрватска ја регистрираше првата жртва од коронавирусот

Слободен печат
Стигнаа резултатите од човекот кој почина во Истра, тој е позитивен на коронавирус, потврдија надлежните за хрватската национална телевизија, а пренесе порталот „Индекс“. Станува збор...
Вести Регион

Додик ја искористи епидемијата за да ги засили границите меѓу Република Српска и Федерацијата: „Тоа нема врска со политика“

Слободен печат
Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик најави во средата дека властите во Република Српска (РС) ќе воведат сопствени проверки на граничните премини...
Вести Регион

Филипов: Докторите поднесуваат оставки, двајца регистрирани Македонци на излегување од Бугарија имале симптоми на коронавирус

Слободен печат
Во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ телефонско јавување имаше бугарскиот новинар Костадин Филипов. -Во Бугарија живееме во услови на вонредна состојба. Секое сабајле, во 8...
Вести Регион

Нападнат и претепан истражувачки новинар кој пишува за бугарското криминално подземје

Слободен печат
Бугарскиот истражувачки новинар Слави Ангелов вчера е нападнат и претепан пред неговиот дом во Софија. Ангелов (47) е главен уредник на неделникот „168 часа” и...
Вести Регион

Во Црна Гора бројот на заразени со коронавирус се искачи на осум

Слободен печат
Во Црна Гора вчера се потврдени уште шест нови случаи на новиот коронавирус, со што бројот на заразени се искачи на осум. Директорот на Институтот...
Вести Регион Слајдер

Косово останува без влада, ЛДК излегува од коалиција со Движењето Самоопределување

Слободен печат
Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) одлучи да излезе од владината коалиција со Движењето Самоопредлување, после одлуката на Курти, да го разреши министерот за внатрешни работи,...
Вести Регион

Албин Курти негативен на тестот за коронавирус, 20 лица заразени во Косово

Слободен печат
Премиерот на Косово, Албин Курти и неговата екипа се тестираа за коронавиурсот и резултатите се негативни. Веста за „Телграфи“ ја потврди потпаролот на косовската влада,...
Вести Регион Слајдер

Брнабиќ: Изминатите денови се вратени 60.000 граѓани од странство, меѓу кои и заразени со коронавирус

Слободен печат
Српската премиерка Ана Брнабиќ на прес-конференција вечерва изјави дека од 14 март до 8 часот наутро, во Србија се вратиле околу 60.000 граѓани кои живееле...
Вести Регион

Казни од илјада евра за оние кои ќе ја прекршат забраната за јавни собири

Слободен печат
Од утре во Грција се забрануваат надворешните јавни собири со учество на десет или повеќе лица, а предвидена е казна од 1000 евра по човек...